Jest to lek wpływający kurcząco na naczynia krwionośne, stosowany wyłącznie miejscowo na błonę śluzową nosa, gdzie przez obkurczenie naczyń krwionośnych w ciągu 5 min po podaniu zmniejsza objawy kataru: wyciek i uczucie zablokowanego nosa.  Znajduje zastosowanie w krótko­trwałym leczeniu nieżytu błony śluzowej nosa, czyli kataru, a także w chorobach alergicznych i zakaźnych oraz ma znaczenie pomocnicze w leczeniu zapalenia zatok. Lek ma wyłącznie działanie objawowe i nie likwiduje przyczyny kataru.

Ostry lub przewlekły nieżyt błony śluzowej nosa w przebiegu chorób uczuleniowych (pyłkowice, całoroczny alergiczny nieżyt nosa) i zakażeń wirusowych.
„Suchy” (bez wysięku i kataru) nieżyt błony śluzowej nosa; nadciśnienie tętnicze; nadczynność tarczycy; jaskra z wąskim kątem przesączania. Ostrożnie u chorych z chorobami serca, łagodnym rozrostem stercza (gruczolakiem). Nadwrażliwość na lek,  dzieci do 7 r.ż. Nie należy jednocześnie stosować inhibitorów monoaminooksydazy (klorgyliny, furazolidonu, izokarboksazydu, nialamidu, pargyliny, fenelzyny i tranylcyprominy).
Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne nasilają działanie nafazoliny. Nie stosować z inhibitorami MAO.
Zakraplać po 1 do 3 kropli do każdego otworu nosowego co 4 do 6 godzin; maksymalna długość leczenia wynosi 3-5 dni. Końcówkę kroplomierza należy umyć ciepłą wodą i wytrzeć. Leczenie długotrwałe lub przekraczanie podanego dawkowania może prowadzić do niedokrwienia i uszkodzenia błony śluzowej nosa.
Cena od 5 do 10 zł.
10 ml kropli do nosa, 1 ml zawiera 1 mg nafazoliny.
Uwaga! Leku nie należy stosować długotrwale (ponad 5 dni), gdyż może to spowodować przy próbie odstawienia silny nawrót kataru. Długotrwałe stosowanie może także prowadzić do uszkodzenia niedokrwionej błony śluzowej nosa. Z opakowania nie powinny korzystać inne osoby.
Działania niepożądane
Rozszerzenie źrenic. Lek może powodować kichanie oraz uczucie pieczenia, kłucia lub suchości w jamie nosowej. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga wystąpienie nieregularnego lub szybkiego bicia serca, trudności w oddawaniu moczu, drgawek lub omamów. Stosowanie leku u dzieci może do­prowadzić do ciężkiego zatrucia z drgawkami.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.