dihydroergotamina

Jest to lek należący do grupy leków pochodnych alkaloidów sporyszu, stosowany do przerywania migrenowego lub klasterowego bólu głowy.

Przeciwwskazania

Uczulenie na lek, ciąża. Ponieważ lek powoduje skurcz naczyń obwodowych, nie powinien być stosowany w chorobach naczyń (np. w cukrzycy, miażdżycy małych naczyń, zapaleniu zarostowym naczyń), w chorobie niedokrwiennej serca, migrenie przebiegającej z niedowładem.Dodatkowo nie należy stosować leku w nieuregulowanym nadciśnieniu tętniczym, ciężkich chorobach nerek i wątroby oraz przez 24 h od przyjęcia innych pochodnych alkaloidów sporyszu.

Działania niepożądane

Nudności, wymioty, objawy skurczu naczyń (bladość lub sinica rąk i nóg, uczucie zimna, bóle mięśni), uczucie pieczenia, palenia rąk i nóg, kurcze mięśni, bóle brzucha. Objawy przedawkowania to nasilone wymioty i bóle brzucha, sinica i ból kończyn, duszność, kołatania serca, zaburzenia świadomości, drgawki, śpiączka.

Dawkowanie

Ściśle według wskazań lekarza. Stosować jak najszybciej po pojawieniu się bólu lub w trakcie objawów zwiastujących. Do każdej dziurki nosa podać jedną dawkę. Można powtórzyć po 15 min. Nie przekraczać dawki 3 mg na dzień i 6 mg na tydzień.

Uwagi

W trakcie leczenia należy kontrolować morfologię krwi oraz wskaźniki czynności wątroby i nerek. Ostrożnie prowadzić pojazdy i obsługiwać urządzenia mechaniczne, ponieważ lek powoduje zawroty głowy i senność. Najlepiej w początkowym okresie leczenia unikać prowadzenia pojazdów.

Ciąża

Nie wolno stosować leku w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Leku nie należy stosować z beta-adrenolitykami (np. propranolol, metoprolol), erytromycyną. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.