Zmniejsza objawy choroby Parkinsona.

Stosuje się jedynie w przypadkach, w których inne metody leczenia nie pozwoliły na uzyskanie zadowalającej poprawy (tolkapon nie jest lekiem wspomagającym I rzutu – patrz UWAGI).
Patrz UWAGI. Ciężkie dyskinezy (ruchy mimowolne); rozpoznany w przeszłości złośliwy zespól neuroleptyczny (NMS – stan zagrażający życiu, przebiegający ze śpiączką, sztywnością mięśniową, wysoką gorączką, zlewnymi potami, przyspieszoną czynnością serca) i (lub) rabdomioliza nie związana z urazem; guz chromochłonny rdzenia nadnerczy (feochromocytoma).
Wzmaga działanie lewodopy, dlatego w początkowym okresie jego stosowania wskazane jest skorygowanie dawek lewodopy, w celu ograniczenia związanych z jej przyjmowaniem działań niepożądanych takich jak: dyskinezy, nudności, wymioty i halucynacje. Należy w tych przypadkach zmniejszyć dobową dawkę lewodopy o około 10-30%, poprzez zwiększenie odstępów pomiędzy poszczególnymi dawkami lub zmniejszenie pojedynczej dawki lewodopy. Nie stosować łącznie z IMAO (opis działania IMAO – patrz: selegiline; przy jednoczesnym przyjmowaniu selegiliny dawka tej ostatniej nie powinna przekraczać 10 mg na dobę).
Zazwyczaj 3 razy na dobę po 100 mg; pierwszą dawkę leku należy przyjmować wraz z pierwszą w danym dniu dawką lewodopy, zaś pozostałe dawki – po około 6 i po 12 godzinach. Maksymalna dawka dobowa (wyjątkowo): 600 mg. Jeśli po trzech tygodniach leczenia nie nastąpi poprawa na tyle istotna, aby usprawiedliwić ryzyko związane z dalszym leczeniem leczenie tolkapon powinien zostać odstawiony.
tabletki powlekane po: 100 mg, 200 mg; tolkapon

UWAGI: w rzadkich przypadkach Tasmar może powodować ciężkie uszkodzenie wątroby prowadzące do zgonu chorego. W większości przypadków uszkodzenie wątroby następuje między pierwszym a szóstym miesiącem stosowania leku (możliwe jest jednak także wcześniej lub później). Kobiety są obciążone większym ryzykiem uszkodzenia tego narządu. W celu zmniejszenia ryzyka uszkodzenia wątroby pacjent nie powinien stosować leku w przypadku współistniejących chorób wątroby lub jeśli wyniki badań krwi wykonane przed rozpoczęciem terapii wykazują jakiekolwiek nieprawidłowości czynności wątroby (oznaczenia aktywności aminotransferaz ALT i AST). Podczas leczenia należy oznaczać aminotransferazy co dwa tygodnie przez pierwszy rok terapii, co 4 tygodnie przez następne 6 miesięcy i potem co 8 tygodni, a w przypadku nieprawidłowych wyników natychmiast przerwać terapię. Należy natychmiast zgłosić lekarzowi, jeśli pojawi się: żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i oczu), ciemne zabarwienie moczu, ból brzucha (zwłaszcza w prawym podżebrzu), nasilenie nudności lub wymiotów, utrata łaknienia, łatwiejsze niż zwykle męczenie się lub uczucie osłabienia.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.