Długotrwałe obniżające ciśnienie tętnicze (w dawkach niewywierających istotnego efektu moczopędnego) oraz bardzo silne moczopędne i przeciwobrzękowe (dawki wyższe; działanie silniejsze od furosemidu – siła działania 10 mg torasemidu odpowiada ok. 25 do 40 mg furosemidu).

Tabletki 10 mg: nadciśnienie tętnicze, zazwyczaj w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie (w Polsce niestosowany z tego wskazania); obrzęki pochodzenia sercowego. Tabletki 200 mg: wyłącznie ciężka niewydolność nerek (ostra lub przewlekła; przebiegająca z podwyższeniem stężenia kreatyniny we krwi powyżej 6 mg%) z towarzyszącym skąpomoczem (zmniejszone wydalanie moczu, utrzymujące się w granicach 200 do 500 ml na dobę).
Patrz: FUROSEMIDE. W porównaniu z furosemidem torasemid charakteryzuje się mniej nasilonymi niekorzystnymi działaniami metabolicznymi [mniejsze tendencje do polekowego obniżenia stężenia („wypłukiwania”) potasu (hipokaliemii), praktycznie brak wpływu na stężenie magnezu, fosforanów, cukru i kwasu moczowego we krwi].
Patrz: FUROSEMIDE. W odróżnieniu od furosemidu – nie wchodzi w interakcje z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, digoksyną, spironoloaktonem.
Tabletki po 10 mg: nadciśnienie tętnicze: 1 x na dobę po ćwierć do pół tabletki (2,5 do 5 mg na dobę). Obrzęki pochodzenia sercowego: 1 x na dobę od pół do dwóch tabletek (czyli od 5 do 20 mg). Tabletki po 200 mg (wyłącznie w ciężkiej niewydolności nerek): początkowo 1 x na dobę ćwierć tabletki (czyli 50 mg na dobę); w razie konieczności możliwe zwiększenie dawki do 1 x na dobę od pół do jednej tabletki (czyli 100 do 200 mg na dobę). Maksymalna dawka dobowa – 1 tabletka (czyli 200 mg).
Cena od 30 do 50 zł.
Trifas 10: 20 tabletek, 30 tabletka, 50 tabl. lub 100 tabl., 1 tabl. zawiera 10 mg torasemidu; Trifas 200: 20 tabletek, 30 tabletka, 50 tabl. lub 100 tabl., 1 tabl. zawiera 200 mg torasemidu; Trifas COR: 20 tabletek, 30 tabletka, 50 tabl. lub 100 tabl., 1 tabl. zawiera 10 mg torasemidu.
Patrz: FUROSEMIDE. W dawkach 2,5 do 5 mg na dobę, stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego nie wywiera jeszcze działania moczopędnego. Stosowanie torasemidu wiąże się z rzadziej występującymi innymi działaniami niepożądanymi, w tym – brakiem działania uszkadzającego słuch i narząd równowagi (ototoksyczność).

View Comments

  • lekarz kardiolog przepisał mi ten łacznie EXforge HCT i Ebiwolem nic mi o tym nie mówiąc.Następną wizytę będę miała w marcu.dotyczy leku Trifas 5mg.Na recepcie tez go nie było tylko na kartce napisał żeby zażywać rano.Więc go nie zażywam.Myslę,że te dwa leki powinny mi wystarczyć. Co o tym sądzicie ?

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.