Perfenazyna jest silnym neuroleptykiem, a więc lekiem stosowanym w leczeniu niektórych chorób psychicznych, np. schizofrenii. Należy do grupy pochodnych fenotiazyny. Jest stosowana głównie w leczeniu schizofrenii, a także innych psychoz. Rzadko bywa również używana do leczenia nudności i wymiotów różnego pochodzenia u dorosłych.

Stanów psychotyczne, w tym urojenia. Zaburzenia lękowe, czasami leczenie nudności i na wymioty.
Uczulenie na perfenazynę i inne pochodne fenotiazyny, choroby krwi i szpiku, uszkodzenie wątroby. Nie stosować u dzieci do 14 rż. Więcej działań niepożądanych leku może wystąpić u chorych na chorobę Parkinsona, padaczkę, depresję, choroby wątroby, nerek, krwi i szpiku, serca, jaskrę. W czasie leczenia nie należy pić alkoholu.
Perfenazyna nasila działanie leków nasennych, uspokajających, antyhistaminowych (np. antyalergicznych).
Ściśle według wskazań lekarza. Nie należy nagle przerywać leczenia ani przyjmować na raz podwójnej dawki leku.
brak danych
perfenazyna
Koniecznie powiadomić lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach. Unikać przegrzewania oraz przebywania na słońcu i opalania. Ostrożnie należy prowadzić pojazdy mechaniczne i obsługiwać maszyny, ponieważ lek powoduje zawroty głowy. Przed zabiegiem chirurgicznym należy powiadomić lekarza, że przyjmuje się perfenazynę.
Działania niepożądane
Czasami zdarzają się zawroty i bóle głowy, spadki ciśnienia tętniczego krwi (omdlenia, zawroty głowy przy wstawaniu), rzadko senność, zmęczenie, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, brak łaknienia lub zwiększenie masy ciała, widzenie za mgłą. Dość często występują również niekontrolowane ruchy ciała i kończyn. Natychmiastowej interwencji lekarza wymaga pojawienie się: nieregularnego, szybkiego lub wolnego bicia serca, trudności z oddychaniem, nietrzymania moczu lub trudności w oddawaniu moczu, bólu gardła, gorączki, drgawek, sztywności mięśni, drżeń i kurczów mięśni, niekontrolowanych ruchów twarzy, języka, silnego bólu brzucha, bólu oczu, nasilonego świądu, wysypki skórnej, skłonności do krwawień i tworzenia się siniaków, zażółcenia skóry i oczu.
Opakowanie
30, 100 lub, 500 tabl. powlekanych, 1 tabl. = 2 mg lub 4 mg perfenazyny.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.