Categories: Inne leki

Velcade

Lek przeciwnowotworowy zawierający substancję czynną – bortezomib. Działa cytotoksycznie na komórki nowotworowe. To wysoko selektywny, odwracalny inhibitor proteasomu, hamuje proteasom 26S wpływając m.in. na progresję cyklu komórkowego oraz aktywację czynnika odpowiadającego za transkrypcję, co prowadzi do apoptozy komórki nowotworowej. Hamuje czynność osteoklastów oraz zwiększa różnicowanie się osteoblastów u chorych z zaawansowaną osteolizą. Wydalany w niewielkiej ilości, wraz z moczem.

W monoterapii lub w skojarzeniu z  pegylowaną liposomalną doksorubicyną lub deksametazonem w leczeniu progresji szpiczaka mnogiego u pacjentów po wcześniejszym jednym programie leczniczym oraz po przeszczepie hematopoetycznym komórek macierzystych bądź u pacjentów nie kwalifikujących się do niego.
W skojarzeniu z melfalanem i prednizonem w leczeniu wcześniej nieleczonego szpiczaka mnogiego u pacjentów nie kwalifikujących się do wysokodawkowanej chemioterapii w połączeniu z przeszczepem hematopoetycznych komórek macierzystych.
W skojarzeniu z deksametazon i/lub talidomidem w indukcji leczenia wcześniej nieleczonego szpiczaka mnogiego u pacjentów kwalifikujących się do wysokodawkowanej chemioterapii w połączeniu z przeszczepem hematopoetycznych komórek macierzystych.
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu lub boron, ostra rozlana naciekowa choroba płuc i osierdzia.
Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaparciami w wywiadzie, czynnikami ryzyka wystąpienia drgawek, omdleniami w wywiadzie, zaburzeniami kardiologicznymi, zaburzeniami pracy nerek, umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, dużą masą nowotworu przed rozpoczęciem terapii, pacjentów z amyloidozą, objawami neuropatii w wywiadzie, półpaścem, objawami zespołu rozpadu guza, trombocytopenią.
Nie zaleca się stosowania leku w skojarzeniu z ryfampicyną, karbamazepiną, fenobarbitalem, fenytoiną, zielem dziurawca.
Lek należy stosować ostrożnie w połączeniu z ketokonazolem, rytonawirem, lekami hipoglikemizującymi.
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawka jest dostosowana do powierzchni ciała pacjenta, zależenie od programu leczenia. Lek podawany jest dożylnie.
Lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań dożylnych. 1 fiolka zawiera 1 mg bortezomibu. Po rozpuszczeniu 1 ml roztworu zawiera 1 mg bortezomibu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.