Nieodwracalny inhibitor cyklooksygenazy (COX), acetylowana pochodna kwasu salicylowego, który izolowany jest z różnych gatunków wierzby (salix). W małych dawkach (75 do 300 mg na dobę) lek hamuje zlepianie się (agregację) płytek krwi, zmniejszając jej krzepliwość; w wyż­szych dawkach – działa przeciwzakrzepowo (w dawkach powyżej 1000mg na dobę wykazu­je wyłącznie działanie przeciwbólowe, przeciw­gorączkowe i przeciwzapalne). Od jej powstania przeprowadzono setki badań naukowych, które wskazują, że aspiryna zmniejsza ponadto ryzyko wystąpienia nowotworów, udarów i zawałów mięśnia sercowego.

Zapobieganie zakrzepicy naczyń wieńcowych serca i naczyń żylnych, zapobieganie powtórnym zawałom serca, zatorowości płucnej, udarom mózgu, u chorych z zarostową miażdżycą tętnic obwodowych (choroba Buergera). Leczniczo w świeżym zawale serca, po zabiegach naczyniowych i kardiochirurgicznych (m.in. po wszczepieniu pomostów aortalnowieńcowych – bypassów, po angioplastyce wieńcowej).
Uczulenie na salicylany, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie stosować w III (ostatnim) trymestrze ciąży, zwłaszcza od 36. tygodnia ciąży. Stosowanie u dzieci poniżej 12. roku życia z infekcją wirusową (grypa, ospa wietrzna) może prowadzić do po wstania ciężkiego powikłania – zespołu Reya; w związku z tym stosowanie kwasu acetylosalicylowego (i innych salicylanów) powinno odbywać się w tych przypadkach WYŁĄCZNIE na zlecenie lekarza.
Przy jednoczesnym stosowaniu nasila działanie heparyny, doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenokumarol- możliwość wystąpienia groźnych krwawień), innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, doustnych leków przeciwcukrzycowych (możliwość nadmiernego obniżenia poziomu cukru i wystąpienia hipoglikemii), metotreksatu, sulfonamidów (m.in. kotrymoksazol, znany jako Biseptol), soli litu (leku używanego w niektórych zaburzeniach psychicznych, digoksyny, a osłabia działanie leków moczopędnych (m.in.furosemidu, spironolaktonu), leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Picie alkoholu lub jednoczesne stosowanie glikokortykosteroidów (m.in. deksametazon, prednizon, prednizolon, triamcynolon) oraz tiklopidyny, czy klopidogrelu nasila niebezpieczeństwo krwawienia z przewodu pokarmowego.
Ściśle indywidualne w zależności od wskazań; zazwyczaj jednorazowo rano po śniadaniu. W leczeniu antyagregacyjnym (przeciwzakrzepowym) – 75 do 300 mg na dobę; w świeżym zawale serca -100 do 160 mg na dobę (pierwsze tabletki należy rozgryźć, aby uzyskać szybszy efekt działania leku); w zapobieganiu napadom przejściowego niedokrwienia i udarom mózgu – 30 do 300 mg na dobę; w zapobieganiu zakrzepicy naczyń wieńcowych – 100 do 200 mg na dobę lub 300 mg co drugi dzień; w zapobieganiu zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc -160 do 1200 mg na dobę.
Tabletki powlekane po 75 mg cena do 5 zł.
60 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 75 mg kwasu acetylosalicylowego.
Najbardziej znana nazwa handlowa preparatów kwasu acetylosalicylowego to aspiryna.Uwaga tylko krótkotrwałe stosowanie leku przez kobietę karmiącą piersią nie stanowi dużego zagrożenia dla karmionego piersią dziecka.

View Comments

  • Wiatm mam pytanie co mogę wziąść zamias acardu bo keztem uczulony na kwasy salcylanowe przepisał lekarz ale zapomniał o mojim uczuleniu

    • Szanowna Pani...
      Z farmakologicznego punktu widzenia ciężko jest stwierdzić, czy Pani może to robić, czy też nie. Aspiryna i witamina K znane są z tego, że obie rozrzedzają krew, więc - teoretycznie - zsumowane działanie tych dwóch substancji może doprowadzić do pewnych komplikacji natury medycznej, jak w przypadku podania pacjentowi zbyt dużej ilości alteplazy, heparyny lub warfaryny. Ja na Pani miejscu odstawiłbym witaminę K i udał się zrobić badania krzepliwości krwi - jeżeli wynik będzie w normie, rozpocząłbym stosowanie wspomnianej witaminy. Zbyt rozrzedzona krew nie daje objawów zewnętrznych, ale konsekwencją tego zjawiska może być przykładowo wylew krwi do mózgu. W medycynie zazwyczaj nie stosuje się dwóch środków rozrzedzających krew - lekarz nie powinien wypisywać choremu np. warfaryny i aspiryny, gdyż zażywanie obu tych leków może skończyć się tragicznie.
      Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.