Categories: Leki do oczu i uszu

Atropinum Sulfuricum 1% (krople do oczu)

Długotrwale rozszerzające źrenicę – lek z grupy naturalnych alkaloidów.
Działanie leku utrzymuje się do 2 tygodni.

Rozszerzenie źrenicy w zapaleniu tęczówki i ciała rzęskowego (zapobieganie zrostom tęczówkowo-soczewkowym); badania diagnostyczne w okulistyce.
Jaskra z zamykającym się kątem przesączania, ostrożnie u chorych z zaburzeniami rytmu serca, niedrożnością przewodu pokarmowego, zwężeniem odźwiernika, chorobą refluksową żołądka, łagodnym rozrostem stercza (prostaty), zwężeniem szyi pęcherza moczowego. Patrz INTERAKCJE.
Atropina w połączeniu z amantadyną (amantadine), chinidyną (quinidine), lekami przeciwuczuleniowymi (antyhistaminowymi), pochodnymi fenotiazyny (m.in. chlorpromazine), trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami MAO wzajemnie nasilają swoje działanie (synergizm); leki z grupy azotanów (nitraty; m.in. nitrogliceryna), quinidine, disopyramide, glukokortykosteroidy stosowane łącznie z atropiną mogą prowadzić do podwyższenia ciśnienia śródgałkowego w jaskrze z zamykającym się kątem przesączania – należy unikać łącznego stosowania.
Według wskazań lekarza. Lek należy wkraplać do worka spojówkowego w pozycji leżącej lub z odchyloną do tyłu głową. Po zakropleniu należy uciskać wewnętrzny kąt oka przez 1 min. Leczniczo: 2 razy na dobę po 1 kropli. Diagnostycznie: zakroplić na pół godziny przed badaniem.
cena do 5 zł, Rf
krople do oczu 1% (10 mg w 1 ml)
UWAGI: działanie leku na narząd wzroku utrzymuje się przez kilka dni po jego podaniu – w tym okresie obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Patrz także: UWAGI w ALPHAGAN.
Działania niepożądane
Działania niepożądane
Najczęściej dochodzi do zaburzeń widzenia i światłowstrętu, które utrzymują się nawet do 2 tygodni po podaniu leku. Możliwe są niepożądane działania ogólne związane z wchłanianiem się leku do krwi, takie jak po atropinie podawanej domięśniowo, dożylnie i podskórnie. Należą do nich: drażliwość, niepokój, zaburzenia mowy, zaburzenia orientacji, drżenia, wysypki skórne, uczucie suchości w jamie ustnej, zaczerwienienie, ucieplenie skóry, zaparcia, zaburzenia oddawania moczu i szybkie bicie serca. Narażone na nie są zwłaszcza dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.