Działanie pierwotniakobójcze dzięki hamowaniu przemian kwasu foliowego(folic acid) – działanie to, choć w znacznie mniejszym stopniu niż u pierwotniaków, występuje także u ludzi (patrz UWAGI).

Jest to lek o silnym działaniu przeciwmalarycznym, wpływającym na postacie wewnątrz- i zewnątrzkomórkowe zarodźca malarii. Stosuje się w leczeniu malarii wywołanej przez Plasmodium vivax, P falciparum i P malariae oraz w połączeniu z sulfonamidem w leczeniu toksoplazmozy i zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis carini.

Zapobieganie zimnicy (malarii). Leczenie toksoplazmozy i ataków malarii (zazwyczaj w skojarzeniu z innymi lekami – sulfalenem lub sulfadoksyną).
Uszkodzenie układu krwiotwórczego, zwłaszcza niedokrwistość związana z niedoborem kwasu foliowego (megaloblastyczna), choroby wątroby lub nerek. Nie ma przeciwwskazań do stosowania pirymetaminy do leczenia zimnicy w czasie ciąży w zalecanych dawkach, należy jednak dbać o uzupełnianie kwasu foliowego w diecie leczonych ciężarnych.
Sulfonamidy potęgują działanie leku. Nie stosować łącznie z lorazepamem. Łączne stosowanie z innymi lekami działającymi na przemianę kwasu foliowego (methotrexate, niektóre leki przeciwnowotworowe – np. cisplatyna, trimethoprim, będący składnikiem kotrimoksazolu czyli co-trimoxazole, znanego jako Biseptol) może pogłębiać niedobór kwasu foliowego. Leki zobojętniające sok żołądkowy obniżają wchłanianie pirymetaminy z przewodu pokarmowego – konieczne zachowanie co najmniej dwu- trzygodzinnego odstępu między ich zażywaniem a przyjmowaniem leku.
Zapobieganie malarii: dorośli i dzieci powyżej 10. roku życia: raz w tygodniu po 1 tabletce podczas posiłku. Leczenie malarii i toksoplazmozy: indywidualne; w leczeniu toksoplazmozy dawki są wyższe, a lek skojarzony jest z antybiotykami.
cena do 5 zł.
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 25 mg pirymetaminy.
UWAGI: podczas leczenia wskazana kontrola morfologii krwi. Ze względu na mechanizm działania leku podczas długotrwałego leczenia, zwłaszcza u kobiet w wieku rozrodczym, wskazane jest dodatkowe podawanie (suplementacja) kwasu foliowego (folic acid).
Działania niepożądane
Ciężkie objawy nadwrażliwości mogą wystąpić po każdej dawce leku. W trakcie leczenia mogą pojawić się zaburzenia w obrazie morfologii krwi: niedokrwistość, zmniejszenie liczby płytek krwi, zaburzenia neurologiczne, bóle i zawroty głowy, napady drgawek, senność, depresja, swędzenie skóry, zmiany barwnikowe na skórze. Ponadto suchość w jamie ustnej, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, gorączka.

View Comments

  • Witam. Skuteczność leku jest bardzo dobra. Po wzięciu 6 tabletek lekarz stwierdził poprawę. Oczywiście stosowałem jeszcze innego rodzaju leki. Lek nie zbyt łatwo udało mi się uzyskać w Niemczech w opakowaniu 30 tabl. W tej chwili posiadam jeszcze 18 tabletek DARAPRIMu które chętnie odsprzedam. Zainteresowane osoby proszę o kontakt mailowy kamilek.rgw@interia.pl lub telefon 663 574 205.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.