Szybkie, bardzo silne, dość krótkotrwale moczopędne (usuwające nadmiar wody z organizmu) oraz obniżające ciśnienie tętnicze – lek z grupy pętlowych leków moczopędnych. Po podaniu doustnym działanie leku rozpoczyna się po 30 minutach, maksymalne działanie występuje po 2 godz.; lek działa około 6-8 godz.; jednocześnie dochodzi do obniżenia poziomu potasu, sodu i magnezu oraz podwyższenia poziomu wapnia we krwi.

Stany chorobowe, w których dochodzi do nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie – m.in. ostra i przewlekła niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, zazwyczaj oporne na inne leki moczopędne (np. hydrochlorothiazid) lub występujące u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek, ostra i przewlekła niewydolność nerek; ciężka niewydolność (marskość) wątroby; obrzęk płuc, obrzęk mózgu.
Bezmocz; niedrożność dróg moczowych; śpiączka wątrobowa; obniżone poniżej normy stężenie potasu we krwi (hipokaliemia; granice normy: 3,5 – 5,5 mEq/l) lub magnezu we krwi (hipomagnezemia; granice normy: 1,8 – 3,0 mEq/l); podwyższony poziom wapnia we krwi (hiperkalcemia; granice normy: 2,12 -2,62 mEq/l). Furosemid należy stosować ostrożnie u pacjentów chorych na cukrzycę (możliwość podwyższenia poziomu cukru we krwi), dnę moczanową (furosemid może prowokować wystąpienie ostrych napadów dny) w przypadkach zaburzeń gospodarki tłuszczowej (lipidowej; podczas leczenia może wystąpić podwyższenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi) oraz w przypadku łagodnego rozrostu stercza (prostaty).
Niesteroidowe leki przeciwzapalne i sukralfat (sucralfate) osłabiają działanie furosemidu; jednoczesne stosowanie innych leków moczopędnych i acetazolamidu nasila działanie furosemidu. Możliwość niebezpiecznej interakcji przy jednoczesnym stosowaniu preparatów naparstnicy (m.in. digoxin, metildigoxin), związane z nasileniem działania i toksyczności tych ostatnich, co spowodowane jest obniżonym poziomem potasu we krwi; również możliwość niebezpiecznej interakcji przy jednoczesnym stosowaniu soli litu (lithium carbonicum możliwość zatrucia litem; konieczność stałej kontroli poziomu litu we krwi). Przy jednoczesnym stosowaniu furosemidu i leków przeczyszczających, glikokortykosteroidów (m.in. dexamethasone, prednisone, prednisolone, triamcinolone) występuje także zwiększone ryzyko hipokaliemii. Jednoczesne stosowanie cholestyraminy (colestyramine) zmniejsza wchłanianie furosemidu z przewodu pokarmowego, osłabiając jego działanie. Furosemid osłabia działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych, natomiast nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, leków obniżających ciśnienie tętnicze (zwłaszcza z grupy ACE) i teofiliny (theophylline, aminophylline). Unikać łącznego stosowania z antybiotykami z grupy cefalosporyn oraz aminoglikozydów (m.in. amikacine, gentamicine, netilmicine, tobramicine) ze względu na możliwość nasilenia uszkadzającego działania tych leków w stosunku do nerek (nefrotoksyczność) i narządu słuchu (ototoksyczność).
Ściśle indywidualne, zależne od wskazań i stanu pacjenta; zazwyczaj 1 do 4 tabletek dziennie (czyli od 40 do 160 mg na dobę). Nadciśnienie: 1 tabl. (40 mg) co drugi dzień. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek stosowane dawki furosemidu mogą wielokrotnie przekraczać dawki podane powyżej (1000 i więcej mg na dobę).
Cena do 5 zł.
20 tabletek lub 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 40 mg furosemidu.
Podczas leczenia wskazana okresowa kontrola stężenia elektrolitów (potasu, magnezu, sodu i wapnia) we krwi. Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania ustalone przez lekarza – podczas leczenia furosemidem wskazane jest stosowanie diety bogatej w potas i magnez (warzywa, owoce, sok pomidorowy, mięso) z ewentualnym uzupełniającym doustnym podawaniem preparatów potasu (kalium) i magnezu (magnesium) – stosowanie tych dodatkowych leków może się odbywać wyłącznie na zlecenie lekarza. Stosować w co najmniej 2 dawkach na dobę, przy czym należy unikać stosowania furosemidu w godzinach wieczornych.
Działania niepożądane
Lek powoduje hipokaliemię, odwodnienie, zagęszczenie krwi. Rzadko wywołuje reakcje alergiczne skóry, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, kurcze mięśni, upośledzenie słuchu, zaburzenia hematologiczne.

View Comments

  • Mam 72 lata chory na serce z migotaniem przedsionków i POCH po atakach dusznicy bezbolesnej
    - zgłaszałem lekarzom trudność z oddychaniem moim wrażeniem z powodu tycia brzucha i reszty ciała.
    Po kontroli kardiologa poleciałem do Malagi. Tutaj po ataku dusznicy zostałem przewieziony ambulansem do miejscowego szpitala,.godz 1026.
    Po kontroli lekarzy specjalistów zostałem poddany kuracji odwadniania,i zmiany zaaplikowanego w PL antybiotyku na odpowiedni. Bo nie tyłem, ale byłem opuchnięty.
    O godz.1930 zakończono moją kuracje w szpitalu i odjechałem autobusem miejskim do hotelu z zaleceniem używania dostarczonego mi Furosemido 40 mg 3 dni x 3, 3 dni x 2 i ...dalej po jednej tabletce
    Lekarz kardiolog PL nie interesował się kuracją w Maladze
    Lekarz rodzinny zdecydował przedłużyć kuracje 1 tabletka Futosemidhm Polpharma dziennie
    Uważam ze po właściwej diagnozie lekarzy szpitala w Maladze lek mógł nawet uratować moje życie !.

  • Jestem 38 letnią kobietą chorującą na obrzęki. Furosemidum Polpharma brałam podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 119 dni w dawce: 3 tabletek. Jestem cała opuchnięta, normalnie gromadzę wodę po tabletkach hormonalnych, lekarstwo mi pomaga na obrzęki, gdy nie zadziała to zwiększam dawkę. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Furosemidum Polpharma w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  • Jestem 43 letnią kobietą chorującą na obrzeki. Furosemidum Polpharma brałam podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 200 dni w dawce: 1 tabletek. Dostaje go na obrzęki i jednocześnie obniżenie ciśnienia, skuteczny ale działa nieciekawie na słuch czego doświadczyłam, lepiej nie stosować za długo chyba że nie można inaczej. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Furosemidum Polpharma w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  • Jestem 34 letnią kobietą chorującą na obrzęki. Furosemidum Polpharma brałam podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 13 dni w dawce: 2 tabletek. Mam duże problemy z zatrzymaniem wody w organiźmie, opuchnięte oczy, twarz, kolana i kostki, lekarz przepisał mi to lekarstwo na leczenia obrzęków pochodzenia krążeniowego, nerkowego, wątrobowego jak wyczytałam w ulotce,przepiał mi 2 tabletki dziennie, dużo siusiam, mocny lek. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Furosemidum Polpharma w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.