Substancją aktywną wyrobu jest sól kuchenna, czyli chlorek sodu (NaCl). W odróżnieniu od soli, którą kupujemy w sklepie nie jest wzbogacana jodem i aplikowana nie będzie wywoływała podrażnień. Drugą kluczową sprawą jest stężenie otrzymanego roztworu. Aby nie był on drażniący podczas aplikacji musi on być izotoniczny względem komórek organizmu. Oznacza to, że stężenie soli w roztworze musi odpowiadać naturalnemu stężeniu w komórkach ludzkiego ciała, czyli 0,9%.
Stężenie takie otrzymuje się poprzez rozpuszczenie jednej saszetki w ciepłej, przegotowanej wodzie (woda o temperaturze pokojowej byłaby nieprzyjemna w aplikacji) i uzupełnieniu do kreski zaznaczonej na irygatorze.
Tak przygotowany roztwór podany do nosa przepływa przez zatoki przynosowe oczyszczając je, wypłukując zaschnięty śluz, kurz i zgromadzone tam alergeny. Do tego nawilża śluzówkę nosa, wspomaga leczenie i zapobiega powstawaniu różnych chorób górnych dróg oddechowych, w tym: zapaleniu nosa i zatok, zakażeniom wirusowym, nieżytom na tle alergicznym.
Poprzez rozpuszczenie dwóch saszetek można przygotować roztwór hipertoniczny (o stężeniu większym niż to w komórkach ciała). Taki roztwór będzie wymuszał przeniknięcie zalegającego płynu, np. w obrzęku śluzówek, do jamy nosowej i umożliwiał jego usunięcie.
Zabieg płukania nosa i zatok stosowany po raz pierwszy może być nieprzyjemny, ale właściwie przeprowadzony jest bezpieczny i może przynieść niemalże natychmiastową ulgę w problemach z infekcjami i drożnością nosa wraz z zatokami przynosowymi.

Roztwór izotoniczny: oczyszczanie nosa i zatok, nieżyt nosa, zapalenie zatok przynosowych, narażenie na pył i kurz w powietrzu, profilaktyczna higiena nosa i zatok.
Roztwór hipertoniczny: oczyszczanie nosa i zatok, obrzęk śluzówki nosa.
Nadwrażliwość na chlorek sodowy, całkowita blokada nosa uniemożliwiająca wydostaniu się podawanego roztworu, infekcja i uczucie zatkania ucha.
brak danych
Płukanie należy przeprowadzać 1-2x dziennie. Do butelki wsypujemy zawartość 1 (roztwór izotoniczny) lub 2 saszetek (roztwór hipertoniczny) i uzupełniamy ciepłą (ale nie gorącą!), przegotowaną wodą do kreski zaznaczonej na irygatorze (240 ml). Do każdego płukania należy przygotować nowy roztwór.
W celu aplikacji należy pochylić się lekko nad zlewem, przyłożyć końcówkę butelki do nosa i ścisnąć ją. Roztwór wchodząc do nosa jednym nozdrzem przejdzie przez zatoki przynosowe i wydostanie się drugim nozdrzem. Do każdego otworu nosowego aplikujemy po połowie zawartości butelki. W czasie zabiegu spokojnie oddychamy przez usta. Po zakończeniu aplikacji nos należy delikatnie (nie gwałtownie!) wydmuchać.
Do ok. 1 h po aplikacji nie należy się kłaść i wychodzić na zewnątrz, szczególnie na zimne powietrze.
brak danych
Saszetki zawierają czysty chlorek sodowy (NaCl). Zestaw do płukania nosa i zatok: aplikator (irygator) i 12 saszetek. Zestaw uzupełniający: 30 saszetek

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.