Lek jest jednym z najskuteczniejszych leków stosowanych do przerwania napadu migreny. Patrz również: CINIE.

Uczulenie na rizatriptan lub inne składniki preparatu. Nie należy stosować rizatriptanu u osób z niekontrolowanym nadciśnieniem, z udarem lub zawałem serca w wywiadzie, innym niż migrena bólem głowy. Należy powiadomić lekarza o chorobach serca, chorobach naczyń, wątroby i nerek. Rizatriptanu nie należy stosować do 24 h po przyjęciu ergotaminy, dihydroergotaminy, metysergidu, sumatriptanu, zolmitriptanu oraz do 2 tygodni od przyjmowania inhibitorów monoaminooksydazy. Maxalt RPD zawiera fenyloalaninę – nie stosować w fenyloketonurii.
Propranolol, inhibitory monoaminooksydazy zwiększają poziom rizatriptanu we krwi, co może nasilić działania niepożądane leku.
Ściśle według wskazań lekarza. Tabletki połyka się w całości, nie żuje, nie rozkrusza. Tabletki Maxalt RPD kładzie się na języku i rozpuszcza w ustach, można połknąć. Lek przerywa napad migreny, nie należy stosować go do zapobiegania atakom bólu głowy. Nie jest skuteczny w innych bólach głowy poza migreną; nie podaje się go również w klasterowych bólach głowy, migrenie podstawnej i hemiplegicznej. Drugą dawkę leku, jeśli jest taka potrzeba, przyjmuje się po 2 h od pierwszej. Maksymalnie można przyjąć 2 dawki leku na dobę. Doraźnie: jednorazowo 10 mg; w przypadku nieskuteczności pierwszej dawki kolejna (10 mg) może być podana najwcześniej po 2 godzinach (minimalny odstęp między dawkami). Maksymalna dawka dobowa to 20 mg. Maksymalna dawka dobowa u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby to 10 mg (2 razy na dobę po 5 mg).
cena od 50 do 100 zł
2 tabletek lub 6 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg rizatriptanu; Maxalt RPD: 2 tabletek lub 6 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg rizatriptanu w postaci substancji liofilizowanej do sporządzania zawiesiny.
UWAGI: Bezpośrednio przed zażyciem lingwetkę należy wyjąć z opakowania i położyć na języku, czekając aż lek się rozpuści (nie popijać). Działanie leku w tej postaci zaczyna się szybciej niż w przypadku tabletek do połykania. Lek powoduje senność i zawroty głowy, dlatego nie należy po jego zażyciu prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Działania niepożądane
Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymaga pojawienie się: zaburzeń widzenia, nieregularnego bicia serca, drętwienia rąk i nóg, bólu w klatce piersiowej, gardle i krtani, duszności. Rizatriptan powoduje również suchość w ustach, osłabienie ogólne, zawroty głowy, senność, wysypki. Sporadycznie obserwuje się podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, omdlenia.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.