Porady farmaceuty

Ranking leków na ból głowy

Przeziębienie, ból zęba, głowy, stawów czy migrena na wszystko znajdzie się lekarstwo. Leczymy się sami, ale nie czytamy ulotek. Oglądamy reklamy, a tam przecież ból znika od razu i to bez żadnych działań ubocznych. Jedna z reklam sugeruje nawet, że lek działa ekspresowo i pani popija tabletkę kawą, po czym ból przechodzi. Wiemy, że przy antybiotykach nie można pić alkoholu, a przy lekach przeciwbólowych można? W związku z natłokiem wiadomości, obrazków i nazw wydaje się, że ilość istniejących leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych jest nieskończona. Prawda jednak jest całkiem inna, większość istniejących preparatów na rynku zawiera te same substancje czynne. W praktyce oznacza to, że stosując dwa różne preparaty na grypę np. saszetki i tabletki może okazać się, że przyjmujemy podwójne dawki tych samych substancji czynnych. Taka sytuacja grozi przedawkowaniem i nasilonymi działaniami niepożądanymi. Jak więc świadomie i rozważnie stosować leki, po które my Polacy sięgamy najchętniej ?

Paracetamol jest głównym składnikiem złożonych saszetek na przeziębienie i tabletek w podanych dawkach:

Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zalecane dawkowanie dla dorosłych to 500 – 1000mg co 4 – 6h. Nie należy jednak przekraczać 4000mg na dobę. Paracetamol w wysokich dawkach może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z uszkodzonymi nerkami. Podczas zażywania paracetamolu nie zaleca się spożywania alkoholu. Takie połączenie również może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Paracetamol może być stosowany u dzieci, kobiet w ciąży oraz u osób z nadciśnieniem tętniczym.

NLZP

Najpopularniejsze preparaty należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zaliczamy do nich m.in.

  • Ibuprofen (Ibuprom, Ibum, Ibalgin, Metafen, Ifenin, Nurofen)
    Dawkowanie: 200mg – 600mg co 4h
  • Diklofenak (Voltaren Act Forte).
    Dawkowanie: 50mg co 8h
  • Naproksen (Naproxen, Naxii).
    Dawkowanie: 250mg – 500mg co 12h
  • Kwas acetylosalicylowy (Polopiryna S, Aspirin)
    Dawkowanie: 500mg – 1000mg co 4 – 8h (nie więcej niż 2500mg/dobę)
  • Metamizol (Pyralgina).
    Dawkowanie: 500mg co 4h

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Do działań ich niepożądanych można zaliczyć uszkodzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, nadżerki przewodu pokarmowego, nudności, dyskomfort w nadbrzuszu. Nie powinny być stosowane u osób powyżej 65 roku życia, u pacjentów z niewydolnością nerek i u kobiet w ciąży. Wpływają na układ krzepnięcia krwi, mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Jednoczesne spożywanie alkoholu może nasilać działania niepożądane ze strony układu pokarmowego.

Porady odnośnie leków przeciwbólowych

Jak (nie)zażywać?

  • Leki przeciwzapalne zażywamy po posiłku, a nie na „pusty żołądek”. Popijamy dużą ilością wody w celu zmniejszenia ryzyka podrażnienia błony śluzowej żołądka.
  • Zażywanie dawek wyższych niż zalecane nie zwiększą działania przeciwbólowego. Wzrost dawki ponad maksymalną nasila jedynie działania niepożądane.
  • Nie wolno zażywać jednocześnie dwóch preparatów należących do grupy NLPZ. Można natomiast połączyć jeden preparat z grupy NLPZ z paracetamolem.
  • Preparatów z kwasem acetylosalicylowym (salicylanów) bezwzględnie nie stosujemy u dzieci poniżej 12 roku życia.
  • Jeżeli chociaż raz wystąpiła reakcja alergiczna na salicylany należy unikać ich zażywania i dokładnie czytać skład zażywanych preparatów.
  • Przed zabiegami np. wyrwaniem zęba również nie należy zażywać salicylanów – mają działanie przeciwzakrzepowe i mogą doprowadzić do nasilenia krwawień.
  • Leki z grupy NLPZ stosowane równocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi i glikokortykosterydami może doprowadzić do niebezpiecznych interakcji.

Nie wolno zażywać jednocześnie dwóch preparatów należących do grupy NLPZ. Można natomiast połączyć jeden preparat z grupy NLPZ z paracetamolem.

Czytajcie ulotki i skład leków przeciwbólowych (przeczytaj koniecznie nasz poradnik). Są to preparaty w dużej mierze dostępne bez recepty jednak zażywanie ich w wysokich dawkach lub zbyt długo mogą prowadzić do uciążliwych działań niepożądanych. Jeśli zażywasz na stałe inne leki i dokuczają Ci różnego rodzaju dolegliwości zapytaj lekarza lub farmaceuty, który z preparatów jest dla Ciebie najlepszy.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.