Mirtazapina, będąca substancją czynną w preparacie, jest lekiem przeciwdepresyjnym blokującym receptory serotoninergiczne i adrenergiczne. Nasila transmisję neuronalną poprzez receptory 5-HT1A, hamuje autoreceptory i heteroreceptory a2 -adrenergiczne oraz blokuje receptory 5-HT2 i 5-HT3. Mirtazapina nie wykazuje powinowactwa do receptorów dopaminowych, cholinergicznych czy muskarynowych, jednak ma duże powinowactwo do receptorów histaminowych H1. Nasilając przekaźnictwo serotoninergiczne i adrenergiczne, działa przeciwdepresyjnie (serotonina oraz noradrenalina to główne przekaźniki, których niedobór uznawany jest za przyczynę depresji). Lek ten występuje w postaci tabletek rozpadających się w jamie ustnej.

Mirtor stosowany jest w leczeniu depresji.
Mirtor jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą preparatu. Poinformuj lekarza, jeśli cierpisz na zaburzenia wątroby (w tym żółtaczkę) i/lub nerek, schizofrenię, depresję maniakalną, masz choroby serca, niskie ciśnienie krwi, jaskrę lub inne choroby oczu, niedrożność przewodu pokarmowego czy jelit, cukrzycę, trudności w oddawaniu moczu. Lek nie powinien być stosowany, jeśli w niedalekiej przeszłości (do dwóch tygodni) pacjent zażywał leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO).
Należy zachować ostrożność stosując Mirtor z:
  • innymi lekami przeciwdepresyjnymi, tryptanami, solami litu, preparatami zawierającymi ziele dziurawca zwyczajnego. Stosowanie mirtazapiny w skojarzeniu z tymi lekami, może doprowadzić do wystąpienia u pacjenta zespołu serotoninowego;
  • nefazodonem (lek przeciwdepresyjny), ponieważ zwiększa on stężenie mirtazapiny we krwi;
  • lekami stosowanymi w leczeniu alergii, silnego bólu, schizofrenii, padaczki, lęki i bezsenności;
  • lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybiczymi, przeciwwirusowymi, przeciwzakrzepowymi (zwiększenie stężenia mirtazapiny we krwi);
  • lekami stosowanymi w terapii gruźlicy (mogą one zmniejszać stężenie mirtazapiny we krwi).

Senność może być skutkiem picia alkoholu w trakcie terapii lekiem. 

Doustnie. Początkowo 15-30mg/dobę. Dawka podtrzymująca to 15-45mg/dobę. Możliwość dawkowania: dawki podzielone (wtedy większą część dawki podaje się wieczorem), lub dawka jednorazowa (bezpośrednio przed snem). Po uzyskaniu satysfakcjonujących efektów terapii, należy ją kontynuować przez 4-6mc. Działanie leku nie pojawia się od razu, tylko po 1-2 tygodniach stosowania. Lek należy odstawiać stopniowo.
Jedna tabletka rozpadająca się w jamie ustnej zawiera 15, 30 lub 45 mg mirtazapiny.
Stosowanie leku może powodować upośledzenie zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługi maszyn. U pacjentów cierpiących na depresję, mogą pojawiać się myśli samobójcze oraz o samookaleczeniu. Jest to spowodowane latencją wystąpienia działania leków przeciwdepresyjnych. Chorego należy otoczyć opieką.

 

Published by
nelia

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.