Mozarin to lek o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym z grupy SSRI, którego substancją czynną jest escitalopram. Silnie i selektywnie blokuje wychwyt zwrotny serotoniny(ważnego neuroprzekaźnika w mózgu, którego niedobór uważany jest za jedną z przyczyn depresji) do komórki nerwowej. W konsekwencji serotonina pozostaje dłużej w synapsie (miejsce między komórkami nerwowymi, przez które przesyłają sobie sygnały) i wydajniej przenosi bodźce nerwowe. Łagodzi to objawy niektórych typów depresji i lęków. Mozarin to lek o zrównoważonym profilu działania przeciwdepresyjnego.

Lek Mozarin jest przeznaczony do stosowania w leczeniu dużych epizodów depresji, leczeniu zespołu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, leczeniu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii oraz w fobii społecznej.
Mozarin nie powinien być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na escitalopram lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie leku z substancjami będącymi inhibitorami MAO (np. Moklar, Aurorix – stosowane w leczeniu depresji, Deprenyl, Jumex – stosowane w chorobie Parkinsona, Zyvoxyd- antybiotyk) ze względu ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Między odstawieniem leczenia nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy a wdrożeniem leczenia escitalopramem musi upłynąć co najmniej 2 tygodnie. Nie należy stosować u chorych na padaczkę (szczególnie oporną na leczenie) i drgawkami w wywiadzie. Nie zaleca się stosowania u osób do 18. rż.
Stosowanie preparatu Mozarin z innymi lekami może prowadzić do interakcji. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO (patrz: Przeciwwskazania) może prowadzić do zespołu serotoninowego. Należy zachować ostrożność podczas łącznego stosowania leku Mozarin z: litem, tramadolem, tryptofanem (mogą nasilać działanie escitalopramu), preparatami zawierającymi ziele lub wyciąg zdziurawca (ryzyko nasilenia działań niepożądanych), fenytoiną, lekami stosowanymi w migrenie – tryptanami (mogą wystąpić objawy zespołu serotoninowego), lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi, np. warfaryną, aspiryną, tiklopidyną (może nastąpić wydłużenie czasu krzepnięcia, ryzyko krwawień), lekami metabolizowanymi przez cytochrom CYP2D6, np. flekainidem, propafenenonem, metoprololem trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwpsychotycznymi (Mozarin może zwiększać ich stężenie, a w konsekwencji siłę działania i objawy niepożądane), lekami, które hamują inhibitor CYP2C19, np. omeprazolem, fluwoksaminą, lanzoprazolem, tyklopidyną lub cymetydyną (może być konieczna modyfikacja dawkowania Mozarinu). Nie jest zalecane spożywanie alkoholu podczas kuracji escitalopramem.
Mozarin powinien być przyjmowany raz dziennie, z posiłkiem lub bez.
Dawkowanie w dużych epizodach depresji: Stosuje się doustnie dawkę 10 mg raz na dobę. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do dawki maksymalnej: 20 mg na dobę. Zwykle działanie przeciwdepresyjne pojawia się po 2-4 tygodniach. Po ustąpieniu objawów, leczenie powinno być kontynuowane przynajmniej przez 6 miesięcy, aby zapobiegać nawrotom.
Dawkowanie w zaburzenia lęku napadowego (lęku panicznego) z agorafobią lub bez: Początkowo, w pierwszym tygodniu zaleca się początkową dawkę 5 mg, a następnie zwiększenie dawki do 10 mg na dobę. W razie potrzeby dawka może być zwiększona do maksymalnej dawki 20mg/dobę. Maksymalna skuteczność osiągana jest po około 3 miesiącach.
Dawkowanie w fobii społecznej: Zwykle początkowo stosuje się doustnie dawkę 10 mg raz na dobę. Złagodzenie objawów uzyskiwane jest najczęściej po 2-4 tygodniach leczenia. Następnie, w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta, dawkę może być zmniejszona do 5 mg na dobę lub zwiększona do 20 mg na dobę.
Dawkowanie w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych: Początkowa dawka wynosi 10 mg raz na dobę. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta dawkę można zwiększyć do dawki maksymalnej 20 mg na dobę.
brak danych
szczawian escialopramu
Terapii nie należy przerywać w sposób nagły, ze względu na ryzyko wystąpienia objawów odstawienia.
Pierwsze efekty działania leku Mozarin obserwowane są zazwyczaj po 1-2 tygodniach, a pełne działanie po 4-6 tygodniach, dlatego nie należy się zniechęcać początkowym brakiem efektów terapii

View Comments

  • Stosuje Mozarin 10 mg od roku. Pomógł mi na depresję, leki, nie mam żadnych skutków ubocznych.

  • Mam 78 lat. Depresja dotknęła mnie już w wieku ok. 50 lat.Walczyłam z nią przy pomocy kolejnych lekarzy psychiatrów i psychologów kilkanaście albo więcej lat - a ona uczepiła się mnie skutecznie. Nareszcie trafiłam na lekarza, który zalecił mi stosowanie Mozarinu 10. Przyjmuję go już ok. 6 lat systematycznie, ostatnio miałam gorsze samopoczucie, "zjazdy" psychiczne, ogólne rozbicie, brak chęci do zwalczania moich niechęci do życia. I znów trafiłam na młodego psychiatrę ,który zalecił mi stosowanie 1,5 tabletki dziennie. Pomogło, chandra odpuściła, chce mi się żyć. Jedynym skutkiem ubocznym jest wypadanie włosów. Ale co tam włosy,są peruki, a ja się lepiej czuję!
    Mozarin nie jest tanim lekiem, ale są leki zastępcze, które z dobrym skutkiem stosuję.
    Polecam wszystkim niezdecydowanym.

  • Juź na początku pojawiły się nudności, jadłowstret, zawroty głowy, drżenie i bóle mięśni. Na mnie zadziałał bardzo źle

  • Kobieta, lat 20, przyjmuję Mozarin od 4 miesięcy, zaczęłam od dawki 5 mg, co wizytę zwiększana, obcenie 20 mg. Nie mam żadnych skutków ubocznych. Lek na mnie nie działa, ataki hamuje tylko na początku po zwiększeniu dawki. Faktycznie Mozarin należy do grupy najlżejszych leków na lęki i depresję.

  • Absolutnie okropny lek, wszystkim odradzam.
    Momentalnie po zażyciu pojawiają się bóle głowy, stawów, mięśni, światłowstręt, oszołomienie, czuję się jak naćpany cały czas, do tego nudności, biegunka, problemy ze wzrokiem (rozmyty obraz), suchość w gardle.
    Nigdy wcześniej nie brałem antydepresantu, ale jeśli to ma być lek promowany jako jeden z bezpieczniejszych posiadającym mniej skutków ubocznych i o tym zapewniał mnie psychiatra, a mimo wszystko mam wszystkie zamieszczone w ulotce... to ja podziękuję.
    Będę radził sobie z atakami paniki i nerwicą innymi sposobami.

  • Depresja nie przechodzi od razu.To ciężka praca nad samym sobą,a leki tylko wspoma
    gają :)

  • Ja biorę lek od tygodnia 5mg
    Rano wstaje z bólem głowy, z napięciem nerwowym i najchętniej to bym wcale nie wstawala.

    Do tego jsdlowstret , ogólna niechęć do wszystkiego i zatkany nos. Czy te skutki uboczne kiedyś przejdą? od jutra mam brać cała tabletkę, już się boje

  • Witam !
    Mam 52 lata. Mam skłonności do depresji ale nigdy nic nie zażywałam bo nie tolerowałam żadnych leków, mozarin biorę od trzech tygodni (zaczynałam od 1/2 10mg teraz biorę całą) Już po tygodniu zauważyłam jadąc w tramwaju, że się uśmiecham a nie płaczę, skończyły się prawie natychmiast bezsenne noce. Nie czuję żadnych skutków ubocznych, mam na myśli otumanienie czy brak koncentracji. Ważne - pamiętajcie aby sobie poradzić z depresją same leki nie wystarczą. Należy prowadzić aktywny i higieniczny tryb życia. Ja osobiście polecam jogę i medytacje oraz spacery, kto ma więcej siły może pobiegać. Nawet prof. Vetulini (psychofarmakolog, neurobiolog bardzo mądry i interesująca postać) medytacje uważa za bardzo pomocną.
    Pozdrawiam.
    Polecam również książki Beaty Pawlikowskiej z serii Księga kodów podświadomości.

  • witam ja biore mozarin 3 miesiąc ale mam straszne problemy z bólem głowy nie wiem co jest

  • Jestem 34 letnim mężczyzną chorującym na agorafobia. Mozarin brałem kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałem lek/preparat przez: 212 dni w dawce: 10 mg(miligram). Polecam Mozarin na agorafobię. Dawka 10 mg/d. Pierwsze efekty już po czterech tygodniach. Skutki uboczne (jadłowstręt, senność, potliwość) minęły u mnie po 2 tygodniach. Życzę wytrwałości w stosowniu ale lek dobry. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Mozarin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.