NuvaRing to innowacyjny produkt antykoncepcyjny w postaci pierścienia dopochwowego, który zapobiega zajściu w ciążę. Pierścień zawiera dwa żeńskie hormony płcioweetonogestrel i etynyloestradiol. Działanie pierścienia polega na tym, że hormony te powoli uwalniają się do krwioobiegu kobiety. NuvaRing to produkt zawierający małe dawki hormonów, co zmniejsza ilość działań niepożądanych. Ze względu na to, że uwalnia dwa różne hormony, zaliczany jest do złożonych produktów antykoncepcyjnych. Tak dobrane składniki znoszą owulację u kobiet, zapobiegając ciąży.
Pierścień aplikuje się na okres 3 tygodni, co jest wygodniejsze w porównaniu do stosowania tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych.  

Antykoncepcja hormonalna.
W niektórych przypadkach nie należy stosować złożonych preparatów antykoncepcyjnych . Należy poinformować lekarza o występowaniu w przeszłości lub podczas stosowania preparatu:
  • zakrzepów w naczyniach krwionośnych, kończynach dolnych, o zatorach płucnych lub występujących w innych narządach,
  • zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu; również o stanie poprzedzającym wystąpienie zawału lub udaru (dławica piersiowa, silne bóle w klatce piersiowej, lekki przemijający udar),
  • czynników ryzyka zakrzepicy,
  • zaburzeń krzepliwości krwi, np. niedoboru białka C,
  • migrenowych bólach głowy (migrena “z aurą”),
  • cukrzycy z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
  • zapaleniu trzustki związanego z wysokim stężeniem tłuszczów we krwi,
  • ciężkiej choroby wątroby lub jej nowotworu,
  • podejrzenia o raku piersi lub narządów rodnych,
  • krwawień z dróg rodnych,
  • nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu.

Należy poinformować lekarza ginekologa o stosowaniu wszystkich innych leków, w tym preparatów ziołowych. Kobieta stosująca pierścień NuvaRing powinna również poinformować lekarzy innych specjalności oraz lekarza stomatologa o tym, że przyjmuje złożone środki antykoncepcyjne. Lekarz w określonych sytuacjach może zalecić stosowanie dodatkowo innej metody antykoncepcji. Niektóre leki mogą upośledzać działanie pierścienia, powodując zmniejszenie skuteczności w zapobieganiu ciąży oraz niespodziewane krwawienia:
  • leki stosowane w terapii padaczki (fenytoina, karbamazepina itp.)
  • leki stosowane w terapii gruźlicy
  • leki stosowane w terapii zakażenia wirusem HIV oraz innych chorób zakaźnych.

Preparaty ziołowe zawierające w swoim składzie ziele dziurawca zwyczajnego, mogą hamować prawidłowe działanie pierścienia (należy skonsultować stosowanie tych preparatów z lekarzem).
Pierścień może zaburzać działanie lamotryginy i cyklosporyny.
Stosowanie środków plemnikobójczych lub dopochwowych leków przeciwgrzybiczych nie zmniejsza skuteczności pierścienia.
W trakcie stosowania NuvaRingu można używać tampony.

Pierścień po aplikacji powinien znajdować się w pochwie trzy tygodnie bez przerwy (licząc od dnia założenia). Należy usunąć go tego samego dnia tygodnia, w którym został założony, o mniej więcej tej samej porze. Po trzech tygodniach należy zrobić przerwę, w trakcie której może pojawiać się krwawienie. Zaczyna się ono zazwyczaj około 2-3 dnia po usunięciu pierścienia z pochwy.
Kolejny pierścień należy założyć dokładnie po tygodniu przerwy, tego samego dnia tygodnia, mniej więcej o tej samej porze (nawet w przypadku, kiedy krwawienie jeszcze trwa). W przypadku przesunięcia aplikacji pierścienia o 3 godziny od zwykle stosowanej pory, może zmniejszyć skuteczność antykoncepcyjną preparatu.
NuvaRing to dopochwowy system terapeutyczny uwalniający 0,120mg etonogestrelu oraz 0,015mg etynylestradiolu w ciągu 24godzin.
NuvaRing, podobnie jak inne preparaty antykoncepcyjne, nie chroni kobiety przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, HIV, AIDS.
W określonych sytuacjach, stosowanie pierścienia może okazać się nieskuteczne. W takim przypadku należy powstrzymać się od kontaktów płciowych lub zastosować dodatkowo inną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę).
W czasie stosowania preparatu należy regularnie czytać ulotkę dołączoną do opakowania. Treść ulotki może się zmieniać.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.