Plavix należy do leków przeciwpłytkowych. Zawarta w nim substancja czynna, klopidogrel jest inhibitorem agregacji płytek krwi. Klopidogrel zapobiega zlepianiu się płytek, które ma miejsce podczas procesu krzepnięcia krwi. Dzięki temu zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów w stwardniałych miażdżycowo naczyniach krwionośnych, a tym samym pomaga zapobiec atakowi serca czy udarowi mózgu.

Profilaktyka przeciwzakrzepowa u dorosłych w objawowej miażdżycy u chorych z zawałem serca (w okresie od kilku dni po zawale do mniej niż 35 dni), z udarem niedokrwiennym (w okresie od 7 dni do mniej niż 6 miesięcy po udarze) lub z rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych oraz u chorych z ostrym zespołem wieńcowym w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym, w tym pacjentom ze wszczepionym stentem (krótką rurką, która pozostaje w naczyniu, aby zapobiec jego zamknięciu). Plavix można podawać pacjentom z zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST (nieprawidłowy zapis elektrokardiogramu lub EKG) wówczas, gdy lekarz uzna, że leczenie byłoby korzystne dla pacjenta. Preparat można również podawać pacjentom, u których nie wystąpiły tego typu nieprawidłowości w EKG, z niestabilną dławicą piersiową (ostrym bólem klatki piersiowej) lub po zawale mięśnia sercowego bez załamka Q.
Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Stany chorobowe powodujące czynne krwawienia (np. wrzody żołądka). Ciężkie choroby wątroby. Leku nie należy przyjmować w ciąży i podczas laktacji. Nie stosować przed ukończeniem 18 roku życia. Ze względu na brak odpowiednich danych nie zaleca się stosowania leku w ciągu 7 dni po ostrym udarze niedokrwiennym. Należy zachować szczególną ostrożność u chorych, którzy mogą być obciążeni ryzykiem wystąpienia większego krwawienia z powodu urazu, zabiegu chirurgicznego (odstawić lek na 7 dni przed zabiegiem, także stomatologicznym) lub innych zmian chorobowych oraz u pacjentów otrzymujących inne leki wpływające na krzepliwość krwi (kwas acetylosalicylowy, NLPZ, heparynę, antagonistów receptora glikoproteinowego IIb/IIIa).
Jednoczesne stosowanie z lekami przeciwzakrzepowymi może zwiększać intensywność krwawień. Równoległe podawanie klopidogrelu i naproksenu zwiększa utratę utajonej krwi z przewodu pokarmowego. Nie wiadomo, czy stosowanie innych NLPZ zwiększa ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Powinno się poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
Doustnie, z posiłkiem lub bez. Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz. Dorośli (także osoby w podeszłym wieku) – 75 mg (1 tabletka) raz dziennie. U chorych z silnymi bólami w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa oraz zawał serca) leczenie należy rozpocząć od pojedynczej dawki nasycającej 300 mg, a następnie kontynuować podawanie dawki 75 mg na dobę w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym.
Brak danych
28 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 75 mg klopidogrelu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.