bromowodorek fenoterolu

Fenoterol jest sympatykomimetykiem o dzia­łaniu rozszerzającym oskrzela (drogi odde­chowe). Jest stosowany w celu łagodzenia objawów astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy. Lek w postaci wziewnej podawany jest doraźnie w celu przerwania napadu duszności.

Ponieważ fenoterol osłabia skurcze mięśnia macicy, bywa stosowany w celu hamowania przedwczesnej czynności skurczowej macicy, co zapobiega poronieniom i przedwczesnym porodom.

Najczęstszym działaniem niepożądanym fenoterolu są drżenia rąk, mogące utrudniać wykonywanie czynności wymagających precyzji. Ponadto zdarzają się: lęk, napięcie i nerwowość, wysypka i świąd skóry.

Interakcje

  • Kortykosteroidy, teofilina, leki moczopędne. Przy przyjmowaniu dużych dawek fenoterolu ra­zem z tymi lekami zwiększa się ryzyko nadmier­nego zmniejszenia stężenia potasu.
  • Leki przeciwdepresyjne, inhibitory monoami-nooksydazy (MAO-I) mogą nasilać działanie fenoterolu.
  • Teofilina i inne sympatykomimetyki mogą na­silać działanie fenoterolu, zwiększając ryzyko działań niepożądanych.
  • Beta-adrenolityki. Leki z tej grupy mogą osła­biać działanie fenoterolu.

Charakterystyka dla pacjentów

Wziewnie: na żądanie w razie duszności albo 0,1­-0,2 mg (1-2 dawki) 1-3 razy dziennie (aerozol). Dawka maksymalna 0,8 mg (8 dawek) na dobę. W położnictwie lek podawany jest dożylnie i do­ustnie.
W chłodnym, suchym pomieszczeniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:
  • chorobę serca,
  • wysokie ciśnienie tętnicze,
  • nadczynność tarczycy,
  • cukrzycę,
  • jaskrę,
  • inne stosowane leki.

Lek podawany wziewnie służy do doraźnego przerywania napadów duszności.
Nie przerywaj leczenia bez konsultacji z lekarzem; objawy mogą powrócić.
Przypadkowe przyjęcie dodatkowej dawki nie powinno wywołać działań niepożądanych. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy lub zalecona dawka została znacznie przekroczona — skontaktuj się z lekarzem.
Powinieneś zasięgnąć porady lekarza, gdy za­uważysz, że używasz inhalatora częściej niż zwykle (więcej niż 12 dawek w ciągu 24 go­dzin). MonitorowanieU osób leczonych dużymi dawkami fenoterolu w połączeniu z innymi lekami podawanymi w astmie lub z lekami moczopędnymi może być potrzebne okresowe badanie stężenia potasu we krwi.
Działania niepożądane
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są: drżenie mięśni, szczególnie rąk, oraz lęk i niepokój. Rzadko występują: kołatanie serca i reakcje uczu­leniowe.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.