cefaklor

Cefaklor jest doustnym antybiotykiem z gru­py cefalosporyn II generacji. Stosowany jest w takich chorobach, jak zapalenie ucha środ­kowego oraz zatok, zakażenia górnych i dol­nych dróg oddechowych, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie ne­rek, gronkowcowe zakażenia skóry i przydat­ków skórnych. Lek stosuje się doustnie.

Interakcje

Probenecyd zmniejsza wydalanie cefakloru. Doustne leki przeciwzakrzepowe. Cefaklor może zmniejszyć ich skuteczność. Cefaklor może nasilić niekorzystny wpływ na nerki antybiotyków aminoglikozydowych lub nie­których leków moczopędnych (np. furosemidu). Środki zobojętniające sok żołądkowy zawiera­jące wodorotlenek glinu lub magnezu zmniej­szają wchłanianie cefakloru.

Charakterystyka dla pacjentów

P.o. zazwyczaj 250-500 mg co 8 godzin. Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu: zazwyczaj 375­-500 mg co 12 godzin (wyjątkowo w najcięższych zakażeniach 750 mg co 12 godzin).
Brak. Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu lepiej wchłaniają się po podaniu w trakcie posiłku.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Zawiesinę należy przechowywać w lodówce, ale nie w zamrażalniku, nie dłużej niż przez 10 dni.
Zgłoś lekarzowi przepisującemu lek:

Przyjmij pominiętą dawkę leku jak najszybciej. Je­śli następna dawka leku przypada w krótkim czasie, przyjmij dawkę podwójną.
Przeprowadź cały zalecony cykl leczenia. Nawet jeśli czujesz się lepiej, zakażenie może nadal trwać i po zbyt szybkim odstawieniu leku objawy mogą powrócić.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko po­woduje powikłania. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy lub zalecona dawka została znacznie przekroczona — skontaktuj się z lekarzem.
Leku nie stosuje się długotrwale.
Działania niepożądane
Najczęściej są to reakcje z nadwrażliwości, takie jak rumień na skórze lub świąd. Zaburzenia ze stro­ny przewodu pokarmowego, jak nudności, wymioty czy biegunka, występują rzadko.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.