risperidon

Risperidon należy do nowszej generacji leków neuroleptycznych tzw. neuroleptyków atypowych. Jego mechanizm działania opiera się na silnym wiązaniu się z receptorem serotoninowym, działa także blokująco na receptory dopaminowe i adrenergiczne α-1 oraz histaminowe.

Wykazuje się dużą skutecznością w terapii ostrych i przewlekłych psychoz o podłożu schizofrenicznym, a także niweluje omamy, urojenia , depresje towarzyszące zespołom maniakalno- depresyjnym.

Stosowany jest również w krótkotrwałym (maksymalnie przez 6 tygodni)leczeniu uporczywej agresji i innych zachowań destrukcyjnych u chorych cierpiących na chorobę Alzheimera oraz u dzieci powyżej piątego roku życia z obniżoną sprawnością intelektualną, u których niefarmakologiczne formy terapii zawiodły.

Działania niepożądane

Substancja ta w porównaniu do leków neuroleptycznych I generacji rzadziej wywołuje niepożądane objawy pozapiramidowe takie jak mimowolne skurcze i sztywność mięśni, mimowolne ruch innych części ciała, zubożenie mimiki, spowolnienie ruchowe, niepokój ruchowy. Jednak nie pozbawiony jest innych działań ubocznych np.: bezsenność, pobudzenie, niepokój, ból głowy. Niekiedy powoduje podniesienie stężenia prolaktyny we krwi, które może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania i mlekotoku, a także senności i zaburzenia koncentracji.

Sporadycznie pojawiają się działania niepożądane ze strony układu krwionośnego tj. spadek ciśnienia tętniczego krwi, kołatanie serca, niekiedy zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi.

Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.