Silne miejscowe (w obrębie jelit) działanie przeciwzapalnelek z grupy glikokortykosteroidów. W odróżnieniu od innych glikokortykosteroidów stosowanych doustnie (dexamethasone, prednisolone, prednisone) działanie leku ogranicza się w zasadzie do światła przewodu pokarmowego – przy porównywalnej skuteczności klinicznej z prednizolonem (prednisolone) stosowanym w postaci tabletek.

Wrzodziejące zapalenie jelit o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu obejmujące jelito kręte lub okrężnicę wstępującą.
Ogólne lub miejscowe zakażenia bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Należy zachować ostrożność u pacjentów po niedawno wykonanych zabiegach zespoleń jelitowych, chorujących jednocześnie na gruźlicę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, osteoporozę, owrzodzenie przewodu pokarmowego, jaskrę lub zaćmę, także w przypadkach cukrzycy lub jaskry u krewnych pacjenta. Nie stosować u dzieci poniżej 8. roku życia.
Ketokonazol (ketoconazole), erytromycyna (erythromycine), cyklosporyna (ciclosporine) mogą nasilać działanie budesonidu. Możliwa interakcja z syntetycznymi żywicami wiążącymi kortykosteroidy (np. colestyramine) oraz z lekami zobojętniającymi kwas solny, polegająca na osłabieniu działania leku – należy zachować co najmniej dwugodzinny odstęp między stosowaniem tych leków a budezonidem. Nie pić soku grejpfrutowego podczas leczenia (możliwe nasilenie działania leku).
Przyjmować około 30 minut przed posiłkami, kapsułki połykać w całości, popijając dużą ilością płynu. Dorośli i dzieci powyżej 8. roku życia lub o masie ciała powyżej 25 kg: aktywna faza choroby: raz na dobę po 3 kapsułki (czyli po 9 mg; lub 3 razy na dobę po 1 kapsułce), następnie, w celu utrzymania remisji (bezobjawowej fazy choroby): raz na dobę po 2 kapsułki (czyli po 6 mg; lub 2 razy na dobę po 1 kapsułce); okres leczenia nie powinien przekraczać 8 tygodni.
Cena powyżej 200 zł.
100 kaps. dojelitowych, 1 kaps. zawiera 3 mg budezonidu.
Dawkę należy dostosować do aktywności procesu chorobowego i utrzymywać na najniższym możliwym poziomie. Przed zakończeniem leczenia dawkowanie leku należy stopniowo zmniejszać.

View Comments

  • Jestem 22 letnią kobietą chorującą na wrzadziejace zapalenie jelita grubego. Budenofalk (pianka) dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 3 dni w dawce: raz dzienie mg(miligram). Witam czy ten lek bedzie skuteczny jezeli jelitko po krotkim czasie podania go spowrotem wydali? to jest lekm w piance i sama juz nie wiem czy go brac a czy w waszej aptece jest on refundowany? prosze o odpowiedz. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Lek spowodował u mnie poważne skutki uboczne na tyle, że byłem zmuszona go odstawić. Budenofalk (pianka) w mojej opinii jest trudny w użyciu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.