Dipirydamol hamuje zlepianie się płytek krwi, rozszerza naczynia wieńcowe i sprzyja powstawaniu dodatkowych połączeń między nimi. Przyjmowany długotrwale może zmniejszać stężenie cholesterolu we krwi. Obecnie jest rzadko stosowany, niekiedy pomocniczo razem z innymi lekami przeciwzakrzepowymi i diagnostycznie w ocenie niedotlenienia naczyń wieńcowych w chorobie niedokrwiennej serca.

Stosowany jest w leczeniu profilaktycznym stanów zakrzepowych łącznie z kwasem acetylosalicylowym.
Nadwrażliwość na lek, ciąża i laktacja, niedociśnienie, niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca i zawał.
Leki przeciwzakrzepowe nasilają działanie preparatu, kofeina zmniejsza działanie leku, niektóre antybiotyki (np. tetracykliny, penicyliny, cefalosporyny) nasilają działanie przeciwkrzepliwe dipirydamolu.
Ściśle według wskazań lekarza. Tabletki należy przyjmować co najmniej na 1 h przed posiłkiem, nie rozgryzać, popijać niewielką ilością wody lub innego płynu.
brak danych
Dipirydamol
Uwaga! Stosowanie leku przez dłuższy okres powoduje zmniejszenie stężenia cholesterolu. Wiele leków nasila lub osłabia działanie dipirydamolu, prowadząc do zmian krzepliwości krwi. W niektórych przypadkach może to być powodem nieskuteczności leczenia przeciwzakrzepowego lub prowadzić do powikłań w postaci krwawień. Przy rozpoczęciu leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które się przyjmuje, a bez jego wiedzy i zgody nie wolno sięgać po żadne inne preparaty. Podczas stosowania leku nie wolno pić alkoholu.
Działania niepożądane
Niekiedy powoduje nudności i bóle w nadbrzuszu, biegunkę, osłabienie, bóle i zawroty głowy, skórne reakcje uczuleniowe (wysypki i zaczerwienienie skóry). Dipirydamol może powodować tzw. zespół podkradania, w którym rozszerzone działaniem leku zdrowe naczynia wieńcowe "podkradają" krew naczyniom zmienionym przez miażdżycę (objawia się to głównie w czasie wysiłku lub zdenerwowania dusznością, bólem w klatce piersiowej oraz złym samopoczuciem).

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.