W skład suplementu wchodzą witaminy D3, K2 rozpuszczone w oleju lnianym.
Jak działa witamina D3?
Witamina D3 jest naturalnie produkowana w komórkach ciała zwierząt (w tym człowieka). Do tego procesu niezbędne jest światło słoneczne, które przekształca nieaktywny substrat znajdujący się w komórkach skóry do witaminy D3. Jednak nie jest to koniec procesu. Aby otrzymać aktywną formę witamina D3 ulega jeszcze transformacji w wątrobie, a później w nerkach. Dopiero tak otrzymana cząsteczka, zwana kalcytriolem, wykazuje aktywność biologiczną.
Kalcytriol zwiększa wchłanianie wapnia i fosforanów z jelit, hamuje także usuwanie wapnia z moczem. Fosforan wapnia jest składnikiem budulcowym kości, jego niedobór może powodować osłabienie i łamliwość kości.
Czy należy suplementować witaminę D3?
Poza okresem zimowym jeśli nasza dieta jest właściwa i nie należymy do grup ryzyka odpowiedź brzmi: nie. Jak wspomniano wyżej witamina D3 jest naturalnie produkowana w organizmie ludzkim. Niezbędne do tego jest światło. Doniesienia naukowe wskazują, że już 10 minut światła słonecznego każdego dnia w ciągu miesięcy letnich pokrywa roczne zapotrzebowanie na witaminę D3 (witamina D3 rozpuszcza się w tłuszczach i w takiej formie jest magazynowana w ustroju). Co więcej nawet jeśli mamy ograniczony dostęp do promieni słonecznych właściwa dieta (produkty roślinne, masło i przetwory mleczne, mięso, ryby) dostarcza nam wystarczających ilości witaminy D.
Kto zatem powinien suplementować witaminę D?
Suplementację witaminy D3 powinny rozważyć osoby starsze, kobiety w okresie menopauzalnym, a także osoby ze słabą mineralizacją kości, szczególnie w okresie zimowym, kiedy słońca jest mniej. U osób starszych skóra nie jest w stanie produkować już takich ilości witaminy D3 jak u ludzi młodych, natomiast okres menopauzalny (zmniejszenie produkcji hormonów płciowych) wiąże się ze zmniejszeniem gęstości kośćca i tym samym zwiększeniem ryzyka złamań.
Dlaczego połączenie witaminy D3 z K2?
Połączenie to stało się popularne stosunkowo niedawno, ale ma solidne podłoże naukowe.
Witamina K2, szczególnie jej formy długołańcuchowe (K2MK7), które dłużej utrzymują się w organizmie, uczestniczy w produkcji białek m.in.: osteokalcyny i MGP.
Osteokalcyna wytwarzana w kościach uczestniczy w produkcji organicznej części kości (macierzy), w której odkładają się minerały, w tym fosforan wapnia. Jej właściwa ilość jest zatem niezbędna do mineralizacji kości.
Białko MGP hamuje proces odkładania wapnia w naczyniach krwionośnych. Zabezpiecza tym samym organizm przed rozwojem blaszki, która mogłaby się rozwinąć w wyniku nadmiaru krążącego wapnia przy przedawkowaniu witaminy D3.
Witamina K2 jest dostarczana z pożywieniem w pokarmach roślinnych (rośliny strączkowe, zielone), a także wytwarzana przez florę bakteryjną jelit.
Czy przyjmowanie witaminy K2 jest bezpieczne?
Witamina K2 znana jest głównie jako substrat, z którego powstają czynniki krzepnięcia. Czy zatem jej nadmiar zwiększy ryzyko zatorów? Odpowiedź brzmi: nie (organizm jest w stanie zbalansować nadmiar witaminy K2), natomiast nie wszyscy powinni przyjmować K2 bez konsultacji z lekarzem. Grupą narażoną na komplikacje są osoby z osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe z grupy kumaryn (warfaryna, acenokumarol). Leki te antagonizują witaminę K uniemożliwiając jej przekształcenie w czynniki krzepnięcia. Jednoczesne stosowanie witaminy K wymaga konsultacji z lekarzem gdyż może zagrażać efektywnej terapii.
Okiem farmaceuty:
Mimo dużej mody na witaminę D3 jej suplementacja powinna mieć miejsce jedynie w miesiącach zimowych. Wyjątkiem mogą być osoby predysponowane do złamań. Dzienna dawka w wysokości 1000 j.m. wydaje się najbardziej optymalną. Dodatek witaminy K2 czyni suplementację efektywniejszą i zmniejsza ryzyko długofalowych powikłań. Suplementy z witaminą D3 (1000, 2000 j.m.) i K2 wydają się lepszą opcją niż sama witamina D. Zawartość oleju lnianego czyni takie połączenie jeszcze lepiej przyswajalnym i wnosi dodatkowe korzyści (kwasy omega-3, patrz Lenvitol)
Przed sięgnięciem po suplement warto skonsultować się z farmaceutą i upewnić się, że nie przyjmujemy leku wchodzącego w interakcję z witaminą K2.

Uzupełnienie diety w witaminy D3 i K2.
Uczulenie lub nadwrażliwość na składniki suplementu, w tym olej lniany.
Witamina K2 może wchodzić w interakcje z lekami przeciwkrzepliwymi zawierającymi warfarynę lub acenokumarol. Przed zakupem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki dziennie niezależnie od posiłku.
brak danych
1 kapsułka zawiera:
witamina D3: 2000 j.m. (50 µg)
witamina K2 MK7: 75 µg
olej lniany: 460 mg
W przypadku stosowania preparatów przeciwzakrzepowych należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Działania niepożądane
Przedawkowanie witaminy D3 może powodować nudności, biegunkę, spadek masy ciała, utratę łaknienia, senność, opóźnienie w rozwoju dziecka, zaburzenia rytmu serca, bóle mięśniowo-stawowe, zwiększone ryzyko powstania miażdżycy i kamicy nerkowej.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.