Jest to antybiotyk z grupy tetracyklin o pierwotnie szerokim zakresie działania bakteriostatycznego. Obecnie wiele bakterii wykazuje oporność na tetracykliny i ich stosowanie jest ograniczone. Limecyklina przenika do skóry i gruczołów łojowych, działając przeciwbakteryjnie. Jest skuteczna wobec bakterii Propionibacterium acnes, która odpowiada za zakażenia zaskórników.

Lek jest stosowany w leczeniu trądziku pospolitego ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków i cyst oraz trądziku różowatego.
Nadwrażliwość na lek, porfiria, ciężka niewydolność wątroby, zakażenia wirusowe i grzybicze. Nie stosować u dzieci do 12 rż. (do zakończenia wzrostu układu kostnego). Leku nie należy stosować do leczenia banalnych zakażeń bakteryjnych, zakażeń wirusowych i grzybiczych.
Leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (zwłaszcza związki glinu i magnezu) zmniejszają wchłanianie limecykliny i powodzenie terapii. Limecyklina nasila działanie leków przeciwzakrzepowych, zwiększając ryzyko krwawień. Podczas terapii należy unikać stosowania innych doustnych leków przeciwtrądzikowych.
Ściśle według wskazań lekarza. Lek przyjmować podczas posiłków lub po jedzeniu. Popijać dużą ilością wody.
Damelium, 408 mg, kapsułki twarde, 16 szt cena ok.28zł.
limecyklina
Podczas leczenia nie wolno pić alkoholu. Należy unikać wizyt w solarium oraz bezpośredniej ekspozycji na silnie operujące promienie słoneczne. Aby osiągnąć pełną skuteczność leczenia, konieczne jest stosowanie leku przez okres zalecony przez lekarza, nawet jeśli dolegliwości ustąpią wcześniej.
Działania niepożądane
Lek może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, odbijania, uczucie pełności w nadbrzuszu), ponadto skórne reakcje uczuleniowe z zaczerwienieniem, wysypką i świądem skóry, nadwrażliwość na promienie słoneczne (co prowadzi do zmian skórnych w przypadku kąpieli słonecznych). Stosowany u dzieci w okresie rozwoju układu kostnego odkłada się w kościach i szkliwie zębów, powodując żółtobrązowe przebarwienia zębów i zaburzenia wzrostu kości. W wyjątkowych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia słuchu, zakażeń pochwy, jamy ustnej lub też całego przewodu pokarmowego drożdżakami i bakteriami opornymi na lek (co objawia się owrzodzeniem języka i jamy ustnej, biegunką, gorączką, złym samopoczuciem).

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.