Lagevrio to nowy lek przeciwwirusowy, którego substancją czynną jest molnupiravir. Molnupiravir uzyskał pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków, w związku z czym może być stosowany w leczeniu COVID-19 u osób dorosłych z grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Na etapie badań wykazano, że leczenie molnupiravirem osób z grupy podwyższonego ryzyka zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu zakażenia koronawirusem nawet do 50 %. Ważne jest, aby lek został podany pacjentowi w ciągu pierwszych 5 dni od stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Działanie leku polega na  wywoływaniu mutacji w replikacji wirusowego RNA. W czasie replikacji RNA pojawiają się błędy, które nie są rozpoznawane przez enzymy sprawdzające wirusa. Z każdą kolejną kopią wirusa tych mutacji jest coraz więcej i patogen nie jest w stanie się namnażać, jest go w organizmie mniej i jest mniejsza szansa na wywołanie stanu zapalnego, a w efekcie mniejszych skutków zdrowotnych zakażenia.

Leczenie łagodnego do umiarkowanego (niewymagającego hospitalizacji) COVID-19. Lek powinien być stosowany u osób dorosłych z dodatnim wynikiem testu w kierunku SARS-CoV-2 zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, a więc:
  • otrzymującym aktywne leczenie przeciwnowotworowe,
  • po przeszczepach narządowych – przyjmującym leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne,
  • po przeszczepie komórek macierzystych w ciągu ostatnich 2 lat,
  • z umiarkowanymi lub ciężkimi zespołami pierwotnych niedoborów odporności (np. zespół DiGeorge’a, zespół Wiskotta-Aldricha),
  • z zaawansowanym lub nieleczonym zakażeniem wirusem HIV,
  • leczonym aktualnie dużymi dawkami kortykosteroidów lub innych leków, które mogą hamować odpowiedź immunologiczną,
  • dializowanym przewlekle z powodu niewydolności nerek.
Reakcja alergiczna na którykolwiek ze składników leku.
Nie przeprowadzono badań klinicznych, które wykazały interakcję innych leków z molnupiravirem. Jednak badania in vitro oraz dostępna wiedza na temat mechanizmów działania leku sugerują, że możliwość interakcji molnupiraviru z jednocześnie stosowanymi lekami jest mało prawdopodobna.

Ciąża i karmienie piersią

Lek nie jest zalecany kobietom w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały , że molnupiravir może mieć szkodliwy wpływ na płód. Kobiety przyjmujące Lagevrio powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas terapii oraz przez cztery dni po zakończeniu terapii.

W czasie przyjmowania leku oraz przez cztery dni po zakończeniu terapii nie zaleca się karmienia piersią.

Lek należy stosować u osób powyżej 18 r.ż.

Molnupiravir jest skuteczny na początku choroby. Powinien być stosowany w ciągu pierwszych 5 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Lek przyjmowany jest doustnie 4 kapsułki 2 x dziennie co 12 godzin przez 5 dni.
Opakowanie 40 kapsułek 700 USD.
Kapsułki twarde koloru pomarańczowego, z których każda zawiera 200 mg molnupirawiru plus substancje wypełniające.
Działania niepożądane
Często występujące: nudności, biegunka, zawroty głowy, bóle głowy. Bardzo rzadko może wystąpić: wysypka, pokrzywka lub wymioty.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.