Maviret to lek przeciwwirusowy zawierający substancje czynne: glekaprewir i pibrentaswir, stosowany w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby typu C (HCV). Jest lekiem złożonym, działającym na wszystkie genotypy wirusa HCV. Glekaprewir działa na proteazę serynową będącą białkiem enzymu odpowiedzialnym za obróbkę i powielanie innych białek wirusa, natomiast pibrentaswir blokuje białko niezbędne do replikacji wirusa. Terapia lekiem Maviret jest nowoczesną terapią bezinterferonową. Jej celem jest całkowite usunięcie wirusa HCV z organizmu pacjenta, czyli uzyskanie takiego stanu, w którym we krwi pacjenta nie jest wykrywalny materiał genetyczny wirusa natychmiast po zakończeniu leczenia oraz 3 miesiące później.

Leczenie przewlekłego zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 r.ż.
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.
Należy poinformować lekarza jeżeli kiedykolwiek pacjent chorował na wirusowe zapalenie wątroby typu B, ponieważ glekaprewir i pibrentaswir mogą spowodować powrót tego wirusa lub pogorszenie. Należy również poinformować lekarza jeżeli kiedykolwiek występowały problemy z wątrobą inne niż zapalenie wątroby oraz pacjent miał przeszczep wątroby, lub nerki i HIV. Jednoczesne stosowanie z produktami zawierającymi atazanawir, atorwastatyną, symwastatyną, eteksylanem dabigatranu, produktami zawierającymi etynyloestradiol, silnymi induktorami P-gp i CYP3A (np. ryfampicyna, karbamazepina, dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), fenobarbital, fenytoina i prymidon).

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania leku podczas ciąży. Jeżeli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje dziecko, powinna to skonsultować z lekarzem prowadzącym.

W czasie przyjmowania leku należy zrezygnować z karmienia piersią.

W czasie przyjmowania leku nie należy stosować środków antykoncepcyjnych zawierających etynyloestradiol.

Terapia produktem Maviret rozpoczyna się i jest prowadzona pod kierunkiem lekarza mającego doświadczenie w leczeniu pacjentów z zakażeniem HCV.

Standardowo przyjmuje się dawkę 300 mg/120 mg (trzy tabletki 100 mg/40 mg), przyjmowane doustnie w tym samym czasie, raz na dobę z jedzeniem.

Lek wydawany na receptę specjalnego zastrzeżenia. Opakowanie 84 tabletki powlekane(glekaprewir 100 mg + pibrentaswir 40 mg) od 55 881,00 do 55 885,00 zł. ZAMIENNIK: VOSEVI (sofosbuvir/velpatasvir/voxilaprevir). Opakowanie 28 tabletek, 12 tygodniowa terapia około 74 760 USD.

W załączniku B.71 w/w substancje aktywne zostały ujęte w programie lekowym. Oznacza to, że są w pełni refundowane.

Skład jednej tabletki powlekanej: 100 mg glekaprewiru i 40 mg pibrentaswiru oraz 7,48 mg laktozy(w postaci laktozy jednowodnej) plus substancje pomocnicze.
Działania niepożądane
Występujące bardzo często i często: bóle głowy, uczucie dużego zmęczenia, nudności, biegunka, uczucie osłabienia lub braku energii(astenia). Występujące rzadko: obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, brzuch, rąk i nóg, świąd.

Published by
Barbara

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.