Mukolityczne i sekretolitycz­ne (zwiększające ilość wydzieliny w oskrzelach, a zarazem ułatwiające jej upłynnianie i wykrztuszanie).

Ostre i przewlekle schorze­nia układu oddechowego, przebiegające z nadmiernym wydzielaniem śluzu i utrudnionym jego wydalaniem (ostre i przewlekle zapalenie oskrzeli, krtani i za­tok obocznych nosa; rozedma płuc; ast­ma oskrzelowa; pylica płuc, (zmniejsze­nie pojemności oddechowej wywołane przewlekłym wdychaniem pyłów – np. węgla, bawełny, ptasich odchodów – któ­rych drażniące działanie wywołuje roz­rost tkanki łącznej płuc, a w konsekwen­cji nie tylko utrudnienie oddychania, ale także i przepływu krwi przez płuca, do­chodzi do nadciśnienia płucnego i pra­wokomorowej niewydolności serca – tzw serca płucnego; pylice usposabiają do gruźlicy, a pylice azbestowe dodatkowo do raka płuc), mukowiscydoza – patrz ACC); zapalenie ucha środkowego.
Choroba wrzodo­wa żołądka i dwunastnicy, owrzodzenia jelit; ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, ostre zapalenie pęcherza moczowego.
Nie stosować łącznie z lekami hamującymi kaszel (osłabienie działania).
Zażywać po posiłkach, popi­jając dużą ilością płynów. Ostatnią dawkę le­ku należy przyjmować co najmniej 2 godziny przed snem; długość leczenia nie powinna przekraczać 4 tygodni. Karbocysteinę nale­ży stosować w stanach ostrych przez 8 do 10 dni, w stanach przewlekłych – od 10 dni do 3 tygodni. Dorośli: początkowo 3 razy na dobę po 750 mg (15 ml syropu zawierającego 50 mg/ml), następnie 4 razy na dobę po 375 mg (=7,5 ml); dzieci pomiędzy 10.-15. rokiem życia: 3 razy na dobę po 375 mg (=7,5 ml); dzieci po­między 5.-10. rokiem życia: 3 razy na dobę po 250 mg (=5 ml); dzieci pomiędzy 1-4 rokiem ży­cia: 2 razy na dobę po 125 do 250 mg (6 do 12,5 ml syropu zawierającego 20 mg na 1 ml).
Cena do 5 zł, Rf.
Dla dorosłych 120 ml syropu, 5 ml (łyżeczka do herbaty) zawiera 250 mg karbocysteiny; dla dzieci 120 ml syropu, 5 ml (łyżeczka do herbaty) zawiera 100 mg karbocysteiny.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.