Xorimax jest preparatem zawierającym aksetyl cefuroksymu, który jest antybiotykiem β-laktamowym, należącym do grupy cefalosporyn II generacji. Cefuroksym powoduje zahamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii co prowadzi do rozpadu komórki bakteryjnej i jej śmierci. Lek wchłania się z przewodu pokarmowego w 40-50%, dlatego powinien być przyjmowany po posiłku, tak aby zapewnione zostało jego optymalne wchłanianie. Nieprawidłowo wchłonięty antybiotyk w jelicie grubym może być powodem zaburzeń flory bakteryjnej.

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów, u których w przeszłości pojawiła się alergia na penicyliny lub antybiotyki β-laktamowe, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia alergii krzyżowej.

Lek stosowany jest w szerokim zakresie chorób infekcyjnych takich jak:  Ostre zapalenie ucha środkowego, ostre bakteryjne zapalenie zatok, infekcje nosa, gardła, dróg oddechowych wywołane przez paciorkowce i gronkowce, niepowikłane zakażenia układu moczowego, niepowikłana rzeżączka, zapalenie migdałków wywołane przez paciorkowce, zakażenia skóry i tkanek miękkich, posocznica, borelioza.
Leku nie należy stosować u pacjentów, u których wystąpiła reakcja anafilaktyczna na którykolwiek antybiotyk β-laktamowy. Nie powinien być stosowany w przypadku uczulenia na cefuroksym lub którykolwiek składnik leku.
Nie stosować leku z: doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi – może być to przyczyną wydłużenia międzynarodowego czynnika znormalizowanego – INR, probenecydem – lek ten może zwiększać stężenie xorimaxu we krwi,  estrogenami – cefurokskym może powodować zmniejszenie wchłaniania estrogenów i co za tym idzie – zmniejszenie działania doustnych środków antykoncepcyjnych, lekami zmniejszającymi ilość kwasu solnego w żołądku — wchłanianie Xorimaxu może być osłabione
Czas leczenia wynosi zwykle 7 dni ( od 5 do 10 dni) . Dawkowanie ustalane jest indywidualnie po konsultacji z lekarzem w zależności od przebiegającej infekcji. Lek przyjmuje się po posiłku. Tabletki nie należy kruszyć, dlatego nie są one przeznaczone dla pacjentów, którzy mogą mieć trudność w połknięciu leku.
brak danych
Każda tabletka zawiera 250 lub 500 mg cefuroksymu oraz substancje pomocnicze. W tabletce występuje 0,4 mg aspartamu – należy zachować ostrożność u pacjentów z fenyloketonurią.
Działania niepożądane
W trakcie stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane: Dysbakteriozy — biegunka, zakażenia grzybicze jamy ustnej i narządów moczowo-płciowych, nudności, ból brzucha, wymioty, wysypka, reakcje alergiczne, pokrzywka, świąd, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, ból głowy, zawroty głowy, nadmierny wzrost drożdżaków, nadmierny wzrost Clostridium difficle, eozynofilia.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.