Jest to antybiotyk aminoglikozydowy o działaniu bakteriobójczym na pałeczki Enterobacteriaceae oraz Staphylococcus aureus. Podany w tabletkach praktycznie nie wchłania się z przewodu pokar­mowego i działa jedynie miejscowo. Zmniejsza liczbę bakterii wytwarzających w przewodzie pokar­mowym amoniak. Lek ten stosowany jest do wyjaławiania przewodu pokarmowego przed zabiegami chirurgicznymi.

Wyjałowienie przewodu pokarmowego przed zabiegami operacyjnymi (zazwyczaj w skojarzeniu z erythromycin i metronidazole); leczenie śpiączki wątrobowej i stanów przedśpiączkowych (zmniejsza wytwarzanie amoniaku i obniża jego stężenie we krwi).
Stany zapalne i owrzodzenie jelit, niedrożność lub podejrzenie niedrożności jelit. Neomycyna jest lekiem toksycznym, jeżeli jest podawana we wstrzyknięciach, dlatego jest stosowana wyłącznie miejscowo; po podaniu doustnym niemal nie wchłania się z przewodu pokarmowego (3% dawki), jednak przy wysokich dawkach mogą wystąpić objawy niepożądane, m.in. uszkodzenie nerek (nefrotoksyczność), układu nerwowego i słuchu; dlatego lek nie powinien być stosowany u pacjentów z uszkodzeniem słuchu, niewydolnością nerek, miastenią (wrodzoną nadmierną męczliwością mięśni), chorobą Parkinsona.
Może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol), a zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych (konieczność dodatkowego zabezpieczenia antykoncepcyjnego). Neomycyna podawana doustnie upośledza wchłanianie wielu leków z przewodu pokarmowego, obniżając ich skuteczność (m.in. digoxin, phenoxymethylpeniciłlin, methotrexate, witamina K – menadione); upośledza też wchłanianie węglowodanów (cukrów) oraz cholesterolu. Nasila się toksyczne działanie z innymi antybiotykami aminoglikozydowymi (oto- i nefrotoksyczne).
Tabletki należy połykać w całości, obficie popijając wodą. Wyjałowienie jelit przed zabiegami – ściśle indywidualne; dorośli: śpiączka wątrobowa i stany przedśpiączkowe: przez pierwsze pięć dni zazwyczaj 4-6 razy na dobę po 1-2 g (4-8 tabletki), następnie 4 razy na dobę po 500 mg (4 razy po 2 tabletki).
Tabletki po 250 mg, cena od 10 do 20 zł.
neomycyna
UWAGI: Podczas długotrwałego leczenia wskazana kontrola słuchu i czynności nerek. Neomycyna nie powinna być stosowana w leczeniu zakażeń żołądkowo-jelitowych. Aby osiągnąć pełną skuteczność leczenia, konieczne jest stosowanie leku przez okres zalecony przez lekarza, nawet jeśli dolegliwości ustąpią już po kilku dawkach leku.
Działania niepożądane
Dosyć często powoduje zaburzenia trawienia, nudności, wymioty, biegunki, rzadziej skórne reakcje alergiczne (zaczerwienienie i świąd skóry, wysypki). Wyjątkowo może prowadzić do zakażeń przewodu pokarmowego drożdżakami i bakteriami opornymi na neomycynę (co objawia się złym samopoczuciem, brakiem łaknienia, gorączką, białym nalotem na języku, podniebieniu lub w całej jamie ustnej).

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.