Ułatwia odzwyczajenie się od palenia tytoniu – naturalny alkaloid występujący w wysokim stężeniu w liściach tytoniu, odpowiedzialny m.in. za uzależnienie od palenia. Nikotyna podawana w postaci specjalnych plastrów (transdermalny system terapeutyczny, czyli TTS) na skórę nieuszkodzoną wchłaniania się do krwi w sposób ciągły, osiągając równomierne stężenie we krwi.

Odzwyczajanie się od palenia, zwłaszcza osób palących duże ilości tytoniu (powyżej 15 papierosów na dobę).
Niestabilna choroba niedokrwienna serca (dławica piersiowa); ciężkie zaburzenia rytmu serca; świeże stany po zawale serca; ciężkie nadciśnienie tętnicze; czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy zapalenie błony śluzowej żołądka, umiarkowane lub ciężkie uszkodzenie wątroby. Szczególna ostrożność u chorych na cukrzycę (zwłaszcza typu I, czyli insulinozależną), z zaburzeniami krążenia obwodowego lub mózgowego, nadczynnością tarczycy, guzem chromochłonnym nadnerczy (feochromocytomą). Plastrów ponadto nie należy stosować u pacjentów z układowymi chorobami skóry.
Nikotyna osłabia działanie fenacetyny (phenacetine – obecnie już niestosowana jako składnik złożonych leków przeciwbólowych), pentazocyny (pentazocine), kofeiny (caffeine), teofiliny (theophylline), imipraminy, olanzapiny; zaburza działanie beta-blokerów.
(dotyczy wszystkich dawek i postaci nikotyny): guma do żucia: stosować, gdy pojawi się potrzeba zapalenia papierosa; początkowo żuć 8-12 kostek po 2-4 mg na dobę – po wystąpieniu odczucia zmniejszenia chęci palenia można stosować kostki 2 mg w tych samych dawkach. Stała porcja gumy powinna być stosowana przez 3 miesiące; po tym okresie dawka może być zmniejszana do zera w tempie 1 kostka na tydzień. Leczenie należy przerwać, gdy stosuje się 1-2 gumy na dobę. Pastylki do ssania: pastylkę należy pozostawić w ustach do rozpuszczenia, nie należy połykać w całości ani żuć. Pastylki 4 mg powinny stosować osoby zapalające pierwszego papierosa do 30 min po przebudzeniu, pastylki 2 mg osoby zapalające pierwszego papierosa po 30 min po przebudzeniu. 1 pastylka co 1-2 godziny przez 6 tygodni, następnie 1 pastylka co 2-4 godziny przez 3 tygodnie, następnie 1 pastylka co 4-8 godzin przez 3 tygodnie. Przez kolejne 12 tygodni stosować 1-2 pastylki na dobę w przypadku silnej chęci zapalenia papierosa. Zwykle leku nie stosuje się dłużej niż przez 6 miesięcy. Nie należy stosować więcej niż 15 pastylek na dobę.
Plastry: NICORETTE TD: naklejać raz na dobę na okres 16 godzin. Początkowo: 1 plaster 15 mg przez okres 8 tygodni, następnie: 1 plaster 10 mg przez 2-3 tygodnie; następnie 1 plaster 5 mg przez 2-3 tygodnie.
NICOTINELL TTS: naklejać raz na dobę na 24 godziny. Początkowo (palący powyżej 20 papierosów na dobę): 1 plaster TTS 30 przez 8 tygodni; następnie TTS 20 przez 4 tygodnie i TTS 10 przez 4 tygodnie; palący poniżej 20 papierosów na dobę: 1 plaster TTS 20 przez 8 tygodni, następnie TTS 10 przez 4 tygodnie. NIQUITIN system transdermalny: osoby palące więcej niż 10papierosów na dobę: plaster 21 mg na dobę przez 6 tygodni, następnie plaster 14 mg na dobę przez 2 tygodnie, następnie plaster 7 mg na dobę przez 2 tygodnie. Osoby palące mniej niż 10 papierosów na dobę: plaster 14 mg na dobę przez 6 tygodni, następnie plaster 7 mg na dobę przez 2 tygodnie. Nie zaleca się stosowania dłużej niż przez 10 tygodni.
pastylki do ssania po 1,5 mg; nikotyna
UWAGI: palenie papierosów podczas kuracji może spowodować wystąpienie objawów zatrucia nikotyną (bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, czkawka, przyspieszenie czynności serca lub wystąpienie zaburzeń rytmu serca, zwyżka ciśnienia tętniczego, brak łaknienia, nadmierne pobudzenie psychiczne z towarzyszącym niepokojem); nie należy także przekraczać podanych powyżej dawek. Nikotyny jako leku nie należy stosować u pacjentów wolnych od nikotynizmu a także u tzw. palaczy okazjonalnych. Jeżeli pacjent nie rzuci palenia mimo przeprowadzenia pełnego cyklu leczenia jw. – leczenie należy przerwać, a ewentualny ponowny cykl leczenia można ponowić po kilku miesiącach (nie częściej niż dwukrotnie w ciągu roku). Guma do żucia: maksymalna dobowa porcja gumy wynosi 24 kostki – 1 kostka po 4 mg (lub 2 kostki po 2 mg) odpowiada pod względem zawartości nikotyny 1 papierosowi. Gumę należy żuć dokładnie i powoli, co zapewnia pełne wchłanianie nikotyny. Plastry: należy przyklejać na nieuszkodzoną, czystą, suchą i nieowłosioną skórę, zmieniając miejsce naklejenia (ramiona, biodra lub na tułowiu). Po przyklejeniu plastra należy dokładnie umyć ręce, aby zapobiec przypadkowemu dostaniu się nikotyny do oczu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.