Doustna antykoncepcja hormonalna, jak każde inne sposoby antykoncepcyjne, zapobiega połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem, czyli zapłodnieniu. W odróżnieniu od innych metod tutaj celuje się w obniżenie poziomu dwóch hormonów płciowych: LH (hormon luteinizujący) i FSH (hormon folikulotropowy). Po podaniu preparatu dochodzi do zmian w organizmie kobiecym, które znacząco ograniczają możliwość zajścia w ciążę. Według klasyfikacji skuteczności metod zapobiegania ciąży antykoncepcja hormonalna jest uważana za najskuteczniejszą.
Preprat jest zaliczany do grupy środków jednofazowych typu kombinowanego. Oznacza to, że w w tabletkach znajduje się kombinacja dwóch substancji aktywnych i w czasie przyjmowania antykoncepcji nie zmienia się ilość zawartych substancji czynnych (jednofazowość). W preparacie znajdują się etinyloestradiol (syntetyczny estrogen) i dezogestrel (syntetyczny progestagen).
Estrogeny, np. etinyloestradiol, działają poprzez hamowanie wydzielania hormonu FSH przez przysadkę mózgową. W konsekwencji dochodzi do hamowania owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika.
Progestageny, np. dezogestrel, także hamują proces owulacji (ale poprzez hamowanie wydzielania hormonu LH), a dodatkowo wpływają na błonę śluzową macicy (utrudnienie zagnieżdżenia się zarodka) i zmieniają skład śluzu szyjki macicy, który utrudnia wędrówkę plemników do wnętrza macicy.
Połączenie estrogenu i progestagenu zwiększa skuteczność antykoncepcji i ogranicza działania niepożądane. W związku z tym obecnie w tabletkach antykoncepcyjnych znajdują się najczęściej kombinacje przedstawicieli obu tych grup. Niezależnie od nazwy i producenta ich działanie będzie jednakowe.

Antykoncepcja hormonalna.
Nadwrażliwość lub uczulenie na składniki preparatu.
Stany zakrzepowe, historia i obecne nowotwory hormonozależne, nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie wątroby, hiperlipidemie o nieznanej przyczynie.
Zmniejszenie skuteczności środków rozrzedzających krew.
Pochodne kwasu barbiturowego, leki przeciwpadaczkowe, rifampicyna, wyciągi z dziurawca hamują aktywność doustnych środków antykoncepcyjnych.
Przyjmowanie należy rozpocząć od 5 dnia cyklu (licząc od początku krwawienia miesięcznego), następnie przyjmować 1 tabletkę dziennie (najlepiej wieczorem) przez 21 dni. Potem następuje 7 dni przerwy (zwykle po 3 dniach pojawia się miesiączka trwająca ok. 4 dni).
brak danych
1 tabletka zawiera:
Ovulastan: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etinyloestradiolu
Ovulastan fotre: 0,15 mg dezogestrelu i 0,03 mg etinyloestradiolu
Działania niepożądane
Rzadko mogą pojawić się zatory naczyniowe, zakrzepowe zapalenia żył, a także: zwiększenie stężenia trójglicerydów i cholesterolu we krwi, nudności, zaburzenia owulacji, napięcie przedmiesiączkowe, bóle głowy, zwiększenie masy ciała.
Published by
dawid

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.