Syrop ma działanie przeciwkaszlowe. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup musimy określić z jakim typem kaszlu mamy do czynienia.
Kaszel dzieli się na mokry i suchy. Mokry jest powodowany przez gromadzenie się w płucach wydzieliny, często gęstej i trudnej do usunięcia. W tym wypadku podajemy leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę. Kaszel suchy nie jest związany z produkowaną wydzieliną. Może być powodowany np. przez drobinki kurzu, stan zapalny, nadwrażliwość organizmu. Nie jest on korzystny i powinien być hamowany przez leki o działaniu przeciwkaszlowym, jak np. syrop DexaPini.
Głównym składnikiem syropu jest dekstrometorfan. Ta syntetyczna pochodna morfiny blokuje ośrodek kaszlowy w mózgu tym samy blokując odruch kaszlu. Przy znacznym przedawkowaniu może wywoływać objawy morfino-podobne (upojenie narkotyczne), a nawet bardzo utrudnić proces oddychania. Dlatego należy ściśle przestrzegać zalecanego w ulotce dawkowania.
W syropie znajdują się również wyciąg sosnowy i nalewka koprowa. Oba ta składniki mają delikatne działanie wykrztuśne, rozrzedzające wydzielinę w oskrzelach (jeśli taka jest obecna), a także przeciwbakteryjne i rozszerzające oskrzela. Wspomagają one i uzupełniają działanie syropu.
Syrop może być stosowany zarówno w dzień jak i w nocy, a jego działanie utrzymuje się długo, bo aż do 8h po podaniu. Efektu leczniczego możemy się spodziewać już 30 min od podania.
Przed podaniem warto upewnić się, że zwalczamy rzeczywiście kaszel suchy. W razie wątpliwości nie zaszkodzi konsultacja z farmaceutą, który pomoże ustalić rodzaj kaszlu i zaproponuje odpowiedni dla niego lek.

Suchy kaszel w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.
Uczulenie na dekstrometorfan lub pozostałe składniki syropu.
Kaszel mokry (z dużą ilością wydzieliny), astma, ciężkie schorzenia wątroby, przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych z grupy MAO (minimum 2 tygodnie przerwy po odstawieniu), leczenie chinidyną, substancjami wykrztuśnymi.
  • z chininą, chinidyną: zwiększenie stężenia dekstrometorfanu we krwi i nasilenie możliwych działań niepożądanych
  • inhibitorami MAO (leki przeciwdepresyjne): ryzyko wystąpienia senności, nudności, wysokiej gorączki, podwyższonego ciśnienia krwi
  • hormony tarczycy: osłabienie ich działania

Dzieci 6-11 lat: 5 ml (1 łyżeczka) 3x dziennie
Młodzież od 12 lat i dorośli: 15 ml (1 łyżka) 3x dziennie
brak danych
100 g syropu zawiera:
Płynny wyciąg sosnowy: 6,6 g
Nalewka koprowa: 1,0 g
Bromowodorek dekstrometorfanu: 0,1 g
Preparat zawiera alkohol (ok 7%).
Działania niepożądane
Rzadko mogą pojawić się reakcje nadwrażliwości (wysypka, zaczerwienienie), senność, zawroty głowy, mdłości i nudności.
Published by
dawid

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.