Leki na choroby skóry

Płyn Lugola (Solutio Iodi Cum Glycerini Coel)

Solutio iodi Cum Glycerini Coel, zwyczajowo Płyn Lugola to płyn do stosowania na skórę w celu jej odkażenia. Produkt leczniczy to wodny roztwór jodu w jodku potasu, którego recepturę w 1829 roku opracował francuski lekarz Jean Lugol. Ze względu na zawartość jodu, preparat działa bakteriobójczo, również wykazuje aktywność wobec pierwotniaków, wirusów i grzybów. Jod i związki jodu niszczą wszystkie formy drobnoustrojów oraz ich formy przetrwalnikowe. Należy chronić lek od światła, produkt leczniczy może barwić skórę(żółte zabarwienie).

Miejscowe odkażanie nieuszkodzonej skóry, otarć naskórka, zadrapań skóry i brzegów ran.
Nie stosować nierozcieńczonego produktu bezpośrednio na rany i oparzenia. Nie używać w przypadku nadczynności tarczycy, gruźlicy płuc, niewydolności nerek oraz nadwrażliwości na jod. Lek nie jest przeznaczony do stosowania u noworodków i niemowląt.
Nie stosować preparatu równocześnie ze związkami rtęci. Nie stosować płynu przed i w czasie leczenia nadczynności tarczycy(z lekami tyreostatycznymi).
Stosować zewnętrznie. Do odkażania skóry nieuszkodzonej używać roztwór nierozcieńczony. Pędzlować lub przemywać jałowym kompresem nasączonym w roztworze chorobowo zmienione miejsce.
Około 8 zł.
Jeden gram płynu zawiera 10mg jodu, 20mg jodku potasu oraz substancje pomocnicze(glicerynę i wodę oczyszczoną).
Przewlekłe stosowanie preparatów zawierających jod może zaburzać wyniki badań czynnościowych tarczycy.
Nadmiar jodu osłabia, natomiast niedobór jodu nasila wrażliwość na leczenie nadczynności tarczycy lekami tyreostatycznymi.
Działania niepożądane
U osób nadwrażliwych na substancje czynne preparatu może pojawić się miejscowe podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła, zapalenie skóry z towarzyszącymi pęcherzami, wrzodziejącymi nadżerkami i świądem. Rzadko mogą wystąpić objawy uogólnione tj. gorączka, wysypka, obrzęk węzłów chłonnych, wstrząs anafilaktyczny. Długotrwałe stosowanie preparatów z jodem może spowodować nadczynność tarczycy, trądzik jodowy oporny na leczenie, alergię miejscową lub uogólnioną. U osób z wolem endemicznym przyjmujących duże dawki jodu może wystąpić tyreotoksykoza.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.