Długotrwale hamuje wydzielanie w żołądku soku żołądkowego i enzymu trawiennego – pepsyny; lek z grupy antagonistów receptora histaminowego H2 drugiej generacji o działaniu dłuższym i silniejszym od cymetydyny (cimetidine).

leczenie i zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy; choroba refluksowa przełyku wywołana zarzucaniem kwaśnej treści żołądka do przełyku. Leczenie objawowe zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy związanej ze zwiększonym wydzielaniem soku żołądkowego (nadkwaśność połączona ze zgagą, niestrawnością). Zespół Zollingera i Ellisona (patrz WSKAZANIA w QUAMATEL).
także uczulenie na inne leki z grupy antagonistów receptora histaminowego H2. Przebyty ostry napad porfirii. Ostrożnie w ciężkim uszkodzeniu nerek. Nie stosować u dzieci poniżej 10. roku życia.
leki zobojętniające sok żołądkowy mogą w niewielkim stopniu hamować wchłanianie ranitydyny z przewodu pokarmowego – należy zachować co najmniej dwugodzinny odstęp. 30, 40 lub 60 tabletka powlekanych, 1 tabl. zawiera 150 mg lub 300 mg ranitidyny. zmniejsza wchłanianie ketokonazolu (ketoconazole) z przewodu pokarmowego, osłabiając jego działanie; lek może nasilać i przedłużać działanie teofiliny (theophylline).
dotyczy wszystkich preparatów 1 postaci ranitydyny: doraźne, objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych (zgaga, niestrawność), gdy pacjent nie choruje na organiczną chorobę przewodu pokarmowego (owrzodzenie, refluks): dzieci 12.-16. rok życia: raz na dobę 75 mg; dorośli i dzieci powyżej 16. roku życia: raz na dobę 150 mg; dawkę można powtórzyć (nie więcej niż 2 tabletki na dobę); nie stosować długotrwale bez konsultacji z lekarzem przy dolegliwościach utrzymujących się dłużej niż kilka dni konieczna porada lekarska. Dorośli: czynna choroba wrzodowa – leczniczo: 2 razy na dobę po 150-300 mg (lub raz na dobę po 300 mg wieczorem) przez 6-8 tygodni; zapobieganie nawrotom: raz na dobę 150 mg przed snem (palacze – raz na dobę 300 mg przed snem); choroba refluksowa: od 2 razy na dobę po 150 mg do 4 razy na dobę po 300 mg w ciężkich przypadkach; zespól Zollingera i Ellisona: ściśle indywidualnie, 2-3 razy na dobę po 150-300 mg, w razie konieczności dawka może zostać zwiększona maksymalnie do 4 razy na dobę po 1500 mg. Dzieci powyżej 10. roku życia: 2 razy na dobę po 2 mg na kg masy ciała, nie więcej niż 2 razy na dobę po 150 mg.
cena od 10 do 20 zł.
30, 40 lub 60 tabletka powlekanych, 1 tabl. zawiera 150 mg lub 300 mg ranitidyny.
UWAGI: przed rozpoczęciem leczenia preparatami z grupy antagonistów receptora H2 należy wykluczyć inne schorzenia powodujące dolegliwości podobne do choroby wrzodowej (m.in. nowotwory żołądka i przełyku); w tym celu wskazane jest wykonanie badania endoskopowego (gastrofiberoskopii). Palenie papierosów znacznie osłabia skuteczność leczenia.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.