Preparat Rectosec to maść doodbytnicza, używana głównie w przypadku wystąpienia żylaków (hemoroidów), świądu i stanów zapalnych odbytnicy. Zawiera cztery składniki czynne: balsam peruwiański, benzokainę, tlenek cynku i tran. Balsam peruwiański jest naturalną mieszaniną, pozyskiwaną z drzewa zwanego przez południowoamerykańskich Indian “Myroxylon” – wykazuje działanie antyseptyczne, grzybobójcze i przeciwpasożytnicze, ponadto ze względu na występowanie w nim waniliny oraz kwasu cynamonowego, posiada on przyjemny, delikatny zapach; benzokaina – jako etylowy ester kwasu para-aminobenzoesowego i bloker kanałów sodowych – działa miejscowo znieczulająco, ponadto jest używana w niektórych mniejszych operacjach; tlenek cynku posiada właściwości antybakteryjne oraz niwelujące nieprzyjemny zapach różnych substancji, zaś tran jest mieszanką związków izolowanych głównie z wątroby rekina, która zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe (między innymi omega-3 oraz -6 plus DHA i EPA), witaminę E oraz D – przyspiesza gojenie się skóry, wzmacnia pamięć, koncentrację, funkcje intelektualne, ponadto zsumowane składniki preparatu wykazują działanie przeciwzapalne, ściągające, przeciwświądowe, wysuszające, znieczulające i antyseptyczne.

Żylaki odbytu (hemoroidy), świąd i stany zapalne odbytu.
Nadwrażliwość na składniki leku, szczególnie balsam peruwiański. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci.
Stosowany miejscowo dimetylosulfotlenek (DMSO) może nasilać działanie preparatu Rectosec.
Niewielką ilość maści wprowadzać doodbytniczo 3 razy dziennie. Zalecane jest stosowanie preparatu po wypróżnieniu. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ składniki preparatu mogą wchłaniać się z błony śluzowej odbytnicy do organizmu i powodować niepożądane działania ogólnoustrojowe. Preparat nie powinien być stosowany dłużej niż 2 tygodnie.
Od 10 do 20 zł.
50 g maści, 1 g zawiera 28 mg benzokainy, 57 mg tlenku cynku, 43 mg balsamu peruwiańskiego, 14,4 g tranu leczniczego.
W celu złagodzenia objawów występujących w żylakach odbytu zalecane jest także przestrzeganie ogólnych zaleceń. Należą do nich: stosowanie ciepłych nasiadówek, wypoczynek w łóżku, przy czym dolna część ciała powinna być uniesiona, spożywanie diety bogatej w błonnik, zawierającej świeże owoce i warzywa, picie dużej ilości płynów (ok. 8-10 szklanek na dobę), unikanie parcia na stolec i oddawanie stolca z nogami skrzyżowanymi po turecku.
Działania niepożądane
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić: zawroty głowy, konfuzja, splątanie, zaburzenia widzenia, świąd, zaczerwienienie skóry w miejscu aplikacji i jej drętwość, pokrzywka.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.