Przeciwbakteryjne – antybiotyk z grupy makrolidów II generacji o wydłużonym czasie działania i zakresie działania zbliżonym do erytromycyny (erythromycin).

Zakażenia dróg oddechowych; krztusiec (koklusz); zakażenia skóry i tkanek miękkich; zakażenia dróg oddechowych górnych (zapalenie gardła, migdałków podniebiennych, zatok obocznych nosa, ucha środkowego), dolnych (zapalenie oskrzeli, płuc) skóry i tkanek miękkich (róża, czyraczność, ropień, liszajec), zapalenie gruczołu krokowego, cewki moczowej (z wyjątkiem rzeżączki), pochwy i szyjki macicy.
Uczulenie na inne antybiotyki makrolidowe. Uszkodzenie wątroby. Porfiria.
Nie stosować łącznie z cizaprydem (cisapride), terfenadyną (terfenadine), astemizolem, chinidyną (quinidine), dizopiramidem (disopiramide) ze względu na ryzyko zaburzeń przewodnictwa w sercu, widocznych w EKG jako „wydłużony odstęp QT”. Nasila działanie i toksyczność karbamazepiny (carbamazepine), ketokonazolu (ketoconazole), astemizolu – nie stosować jednocześnie; unikać jednoczesnego stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, chlorpromazyny (chlorpromazine), ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Nasila działanie teofiliny (theophylline; aminophylline), digoksyny (digoxin), cyklosporyny (ciclosporine), glikokortykosteroidów, midazolamu, doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol), dizopiramidu (disopiramide) – stosować jednocześnie tylko z dużą ostrożnością. Roksytromicyny, podobnie jak i innych antybiotyków makrolidowych nie należy stosować łącznie z alkaloidami sporyszu (ergotamine, dihydroergotamine), a także z bromokryptyną (bromocriptine) ze względu na możliwość wystąpienia nasilonego skurczu naczyń krwionośnych i niedokrwienia, zwłaszcza w obrębie kończyn.
Przyjmować co najmniej na 15 minut przed posiłkiem; dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 40 kg lub powyżej 15. roku życia: 2 razy na dobę po 150 mg lub 1 raz na dobę 300 mg; dzieci: 5-8 mg na kg masy ciała (zazwyczaj: dzieci o masie ciała od 6-22 kg: 2 razy na dobę po 50 mg; dzieci o masie ciała od 23-40 kg: 2 razy na dobę po 100 mg).
Cena od 10 do 20 zł.
10 tabletek, 1 tabletka zawiera 150 mg roksytromycyny.
Długość leczenia nie powinna przekraczać 10 dni. U chorych z ciężkim uszkodzeniem nerek należy stosować dawki o połowę niższe. Tabletki do przyrządzania zawiesiny należy przed zażyciem rozpuścić w łyżce stołowej wody.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.