Lek Scorbolamid to połączenie  salicylamidu, kwasu askorbinowego oraz rutozydu. Stosowany jest w leczeniu przeziębień, nieżytów górnych dróg oddechowych i stanach gorączkowych.Salicylamid jest pochodną kwasu salicylowego, zaliczaną do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podobnie jak inne NLPZ wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Mechanizm działania salicylamidu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz odpowiedzialnych za syntezę prozapalnych prostaglandyn.
Rutozyd wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza ich przepuszczalność oraz poprawia elastyczność. Ma również działanie ochraniające na witaminę C (chroni ją przed utlenieniem) oraz zwiększa jej wchłanianie.
Kwas askorbinowy, czyli witamina C, bierze udział w procesach utleniania i redukcji, syntezy kolagenu, jest antyoksydantem, ułatwia przyswajanie żelaza. Wspomaga odporność w okresie przeziębień i grypy. 

Gorączka i bóle w czasie przeziębienia lub grypy, bóle głowy, nerwobóle.
Scorbolamid jest przeciwwskazany w przypadku:
  • nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu,
  • czynnej choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, stanów zapalnych przewodu pokarmowego , zaburzeń gospodarki kwasowo – zasadowej (cukrzyca, tężyczka),
  • astmy z polipami nosa,
  • zaburzeń krzepliwości krwi, kamicy nerkowej,
  • niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej uwarunkowanego genetycznie,
  • hemochromatozy, niedokrwistości syderoblastycznej, zbyt dużej ilości kwasu moczowego we krwi lub szczawianów w moczu.

U dzieci poniżej 12 lat chorujących na grypę lub ospę wietrzną nie należy stosować preparatu ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye’a.
Powinno zachować się szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób z astmą oskrzelową; po przebytej chorobie wrzodowej i w niewydolności wątroby lub nerek.
Spożywanie alkoholu może nasilić działania niepożądane leku.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią; można przyjmować w I i II trymestrze ciąży ( jeśli lekarz zdecyduje, że korzyści ze stosowania będą większe niż potencjalne zagrożenie dla płodu), nie stosować w II trymestrze ciąży. 

Nie stosować łącznie z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi ani z preparatami zawierającymi kwas acetylosalicylowy.
Podczas równoczesnego stosowania z kortykosteroidami, może dojść do nasilenia działań ubocznych ze strony przewodu pokarmowego.
Zasięgnij opinii swojego lekarza jeśli przyjmujesz leki przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, metotreksat, kwas walproinowy, sulfonamidy, leki stosowane w dnie moczanowej.
Kwas askorbinowy może zmniejszać skuteczność warfaryny oraz stężenie flufenazyny w osoczu.
Doustnie. 2-3 tabletki 3 razy na dobę. Scorbolamid przyjmować najlepiej w trakcie posiłku albo popić dużą ilością wody lub mleka.
Scorbolamid, drażetki, 20 szt cena ok 8zł.
20 draż., 1 draż. zawiera 300 mg salicylamidu, 5 mg rutozydu, 100 mg kwasu askorbowego (witaminy C).
Uwaga! Jednoczesne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego.
Działania niepożądane
Lek może powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów, pieczenia w żołądku, zaostrzenia (nawrotu) choroby wrzodowej, smolistych stolców. Ponadto powoduje zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia równowagi, nadmierne pocenie się, zmiany na skórze (pokrzywka i zaczerwienienie skóry), zaburzenia krzepliwości krwi, krwawienia z nosa, zwiększone krwawienia miesiączkowe. Stosowany długotrwale może spowodować zmniejszenie liczby krwinek białych i płytek krwi oraz zmniejszenie płodności u mężczyzn.

View Comments

  • Brałam na wzmocnienie. I brałam. I co raz częściej chorowałam na zapalenie oskrzeli. Na jednej z kolejnej wizyt u lekarza (z wysoką gorączką i układem oddechowym praktycznie już wykaszlanym na zewnątrz) spytałam lekarza: o co tak właściwie chodzi? Przecież biorę scorbolamid na wzmocnienie i yo regularnie. Lekarz na to: scorbolamid rozszerza pęcherzyki płucne, a co za tym idzie nie trudno o zapelenie górnych dróg oddechowych. To miało miejce jakieś kilkanaście lat temu i od tej pory już nigdy nie sięgnęłampo te tabletki. I juz od wielu, wielu lat nie byłamchora na zapalenie oskrzeli.

  • Jestem 23 letnią kobietą chorującą na przeziębienie. Scorbolamid dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 4 dni w dawce: 3 tabletek. Kupiłam go z dwóch powodów: ze względu na cenę i podobno dobre działanie. Jak się okazało pomógł. Został mi tylko mały kaszel ale jego wyleczę innym środkiem. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Scorbolamid w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  • Jestem 28 letnią kobietą chorującą na przeziębienie. Scorbolamid brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 29 dni w dawce: 1 tabletek. Lek dobry na przeziębienia a także na gorączki jako dodatek witaminowy do innych tabletek. Polecam. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Scorbolamid w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.