Modafen to preparat zawierający ibuprofen oraz chlorowodorek pseudoefedryny. Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny o kompleksowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Związane jest to z hamowaniem cyklooksygenaz: COX1 i COX2. COX1, występująca w organizmie konstytutywnie, odpowiedzialna jest za syntezę prostaglandyn spełniających w organizmie funkcje fizjologiczne. COX2, głównie indukowalna, odpowiada za syntezę prostaglandyn prozapalnych w miejscu zapalenia. Ibuprofen dodatkowo hamuje agregację płytek krwi.
Chlorowodorek pseudoefedryny to sympatykomimetyk, o działaniu podobnym do adrenaliny. Ma działanie zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Zmniejsza obrzęk oraz ilość wydzieliny, powodując udrożnienie zatkanego nosa.

Preparat przeznaczony do stosowania doraźnego w celu łagodzenia objawów grypy i przeziębienia takich jak gorączka, bóle stawowo-mięśniowe, bóle głowy czy niedrożność nosa i zatok przynosowych.
Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, perforacja lub krwawienie po stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ciężka niewydolność wątroby i/lub nerek, choroby układu krążenia: choroba niedokrwienna serca, ciężka niewydolność serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, tachykardia; nadczynność tarczycy, jaskra z wąskim kątem przesączania, zatrzymanie moczu.
Krwotoczny udar mózgu i występowanie czynników predysponujących do wystąpienia udaru, takich jak przyjmowanie leków zmniejszających przekrwienie lub zwężających naczynia krwionośne.
W przypadku jednoczesnego stosowania z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi może dojść do zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Stosowanie preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.
Zawartość pseudoefedryny w preparacie, powoduje że Modafenu nie powinno stosować się w skojarzeniu z inhibitorami monoaminooksydazy oraz w czasie 14 dni od zakończenia ich podawania.
Nie powinno łączyć się preparatu z następującymi lekami (ze względu na obecność pseudoefedryny):
  • agonistami receptora dopaminowego, pochodnymi alkaloidów sporyszu – np. bromokryptyna, lizuryd;
  • lekami dopaminergiczymi zwężającymi naczynia – np. ergotamina;
  • linezolidem;
  • lekami zmniejszającymi przekrwienie błony śluzowej nosa (doustnie lub donosowo) – np. fenylefryna, efedryna.

Nie zaleca się  łączenia pseudoefedryny z następującymi lekami:

  • lekami hamującymi łaknienie;
  • psychostymulującymi typu amfetaminy;
  • hipotensyjnymi, alfa-metyldopą, mekamilaminą, rezerpią, guanetydyną;
  • trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku przyjmowania leku w połączeniu z :

  • kwasem acetylosalicylowym (również w małych dawkach); innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami hipotensyjnymi, moczopędnymi, przeciwzakrzepowymi, litem i metotreksatem, zydowudyną, kortykosteroidami.

Metabolizm ibuprofenu jest przyspieszany przez fenobarbital.
Szybkość wchłaniania pseudoefedryny jest zwiększana przez leki zobojętniające kwas żołądkowy a zmniejszana przez kaolin.
Zalecane jest odstawienie preparatu Modafen przy planowanym znieczuleniu ogólnym, ponieważ podczas jednoczesnego stosowania gazów halogenopochodnych i wziewnych leków do znieczulenia ogólnego z pseudoefedryną, może wystąpić ostra reakcja nadciśnieniowa w okresie okołooperacyjnym.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: dawka początkowa: 2 tabletki. Następnie, w razie konieczności 1 do 2 tabletek co 4 do 6 godzin (maksymalna dobowa dawka to 6 tabletek). Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
brak danych
Jedna tabletka powlekana zawiera 200mg ibuprofenu i 30mg chlorowodorku efedryny.

View Comments

  • Bardzo dobry lek.Brałam go wiele razy.Poleciłam go moim dzieciom.Niedrogi.Nieraz mam böle głowy w wyniku przeciãgöw wtedy też zażywam modafen.bardzo pomaga.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.