chlordiazepoksyd

Chlordiazepoksyd został wprowadzony do leczenia w połowie lat 60. ub. w.; należy do grupy benzodiazepin przeciwlękowych. Leki te są stosowane w celu zmniejszenia napięcia oraz nerwowości, rozluźniają mięśnie i po­prawiają zasypianie.  Przepisywany głównie w leczeniu lęku, chlordiazepoksyd jest również stosowany w celu złagodzenia objawów odstawienia od alkoholu.

Długotrwałe stosowanie może prowadzić do umiarkowanego uzależnienia i objawów z odstawienia, a skuteczność leku może się z czasem zmniejszyć. Z tego powodu lecze­nie chlordiazepoksydem ogranicza się zwy­kle do 4 tygodni.

Przeciwwskazania

Leku nie podaje się w przypadku uczulenia na pochodne benzodiazepiny, osobom z jaskrą z wąskim kątem przesączania. Więcej działań niepożądanych może wystąpić u osób starszych i dzieci. Należy poinformować lekarza, jeśli choruje się na choroby płuc, wątroby, nerek, przyjmuje się leki wpływające depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, np. leki uspokajające, nasenne, antyhistaminowe (np. antyalergiczne), antydepresyjne oraz środki zwiotczające mięśnie (nasila ich działanie). W czasie leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Interakcje

Leki uspokajające. Wszystkie leki o działaniu uspokajającym nasilają działanie chlordiazepoksydu. Do leków tych należą leki przeciwlękowe i nasenne, leki przeciwhistaminowe, opioido we leki przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. Leki przeciwdrgawkowe. Chlordiazepoksyd może nasilać lub osłabiać działanie niektórych leków przeciwdrgawkowych.

Charakterystyka dla pacjentów

Należy ustalić najmniejszą skuteczną dawkę i sto­sować leczenie jak najkrócej. P.o. zwykle 5-10 mg 2-4 razy na dobę. U chorych w podeszłym wieku 5-20 mg/d. W alkoholowym zespole abstynencyjnym: 50-100 mg, maksymalnie do 300 mg/d lub do ustąpienia objawów. U osób z ciężkimi zaburzenia­mi czynności wątroby lub nerek należy zmodyfiko­wać dawki.
W zamkniętym pojemniku, w chłodnym, suchym miejscu niedostępnym dla dzieci.
Pominiętą dawkę leku zastosuj jak najszybciej. Jeśli następna dawka leku przypada w ciągu 2 godzin, za­żyj pojedynczą dawkę od razu, a następną pomiń.
Jeśli stosowałeś lek krócej niż 2 tygodnie, możesz go bezpiecznie odstawić. Jeśli dłużej — skonsul­tuj się z lekarzem, który może zalecić stopniowe zmniejszenie dawki leku. Nagłe odstawienie może wywołać objawy z odstawienia.
Sporadyczne zażycie dodatkowej dawki rzadko powoduje powikłania. Zażycie zbyt dużej dawki może wywołać senność lub śpiączkę — skontaktuj się z lekarzem.
Regularne stosowanie chlordiazepoksydu przez kilka tygodni może prowadzić do zmniejsze­nia odpowiedzi organizmu na lek. Stosowany długotrwale może uzależniać, szczególnie jeśli jest przyjmowany w dawkach większych niż zalecane.
Działania niepożądane
Najważniejsze działania niepożądane leku związa­ne są z jego właściwościami uspokajającymi, które po kilku dniach leczenia zazwyczaj słabną.
Published by
admin

Recent Posts

kabotegrawir

2 lata ago

iwakaftor

2 lata ago

rylpiwiryna

2 lata ago

dichlorek radu

2 lata ago

darolutamid

2 lata ago

tocilizumab

2 lata ago

This website uses cookies.