Jest to preparat złożony, zawierający trandolapril, należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (patrz Gopten) i antagonistę wapnia werapamil (patrz Apo-Verap), przeznaczony do leczenia nadciśnienia tętniczego, wówczas gdy zawiedzie stosowanie każdego ze składników pojedynczo. Łączne stosowanie wymienionych leków poprawia kontrolę ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze, w przypadkach gdy stosowanie leku pojedynczego nie przynosi zadowalających rezultatów.
Ciężka niewydolność serca (w tym towarzysząca ostremu zawałowi serca); kardiomiopatia przerostowa (schorzenie polegające na powiększeniu i przeroście mięśnia sercowego lub sztywności komór serca, do którego dochodzi w przypadkach innych chorób serca i układu krążenia, np. nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, wad zastawek serca) zwężenie zastawki aorty; zaburzenia przewodnictwa w obrębie serca (blok przedsionkowo – komorowy II i III stopnia, zespól chorego węzła zatokowego – złożone zaburzenia rytmu serca, spowodowane uszkodzeniem węzła zatokowo-przedsionkowego – głównego „rozrusznika” serca, zespoły preekscytacji – zaburzenia przewodnictwa bodźców elektrycznych w wyniku wytworzenia się „dodatkowej” drogi przewodzenia w sercu, mogące być przyczyną zaburzeń rytmu serca); zaburzenia rytmu serca przebiegające z wolną czynnością serca (bradyarytmie); zwolnienie czynności serca (bradykardia); pacjenci z przeszczepioną nerką; zwężenie obu tętnic nerkowych (lub tętnicy nerkowej jednej nerki w przypadku braku nerki drugiej); ciężka niewydolność nerek; stany odwodnienia organizmu; obrzęk naczynioruchowy – także występujący w przeszłości (patrz UWAGI). Szczególnie ostrożnie u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek, obecnością białka w moczu (białkomoczem przekraczającym 1 g białka na dobę), niewydolnością wątroby, toczniem rumieniowatym układowym (i innymi chorobami zapalnymi tkanki łącznej – kolagenozami), u pacjentów z objawami podwyższonego ciśnienia wewnątrz-czaszkowego, zanikach (dystrofiach) mięśniowych. Ze względu na jeden ze składników leku – werapamil – Tarki nie należy stosować łącznie z lekami beta-adrenolitycznymi – beta-blokerami (możliwość groźnych działań niepożądanych ze strony serca – łączne stosowanie z beta-blokerami możliwe jest jedynie w wyjątkowych przypadkach pod ścisłą kontrolą lekarską).
Skuteczność leku w obniżaniu ciśnienia krwi zmniejszają leki przeciwzapalne, np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, indometacyna, naproksen, leki zobojętniające kwas solny stosowane w chorobie wrzodowej, preparaty wapnia, fenytoina, fenobarbital i rifampicyna. Obniżenie ciśnienia jest większe przy łączeniu preparatu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi (pamiętaj, że bez porozumienia z lekarzem nie wolno go łączyć z preparatami potasu ani lekami moczopędnymi zatrzymującymi potas w organizmie: amiloridem, triamterenem i spironolaktonem ze względu na niekorzystny wpływ tego połączenia na stężenia potasu). Z większym ryzykiem działań niepożądanych związane jest łączenie preparatu z amiodaronem, karbamazepiną, klindamycyną, ceftriaksonem, cimetydyną, digoksyną, dizopiramidem, solami litu, prazosyną i chinidyną. Patrz również: GOPTEN i ISOPTIN.
Przyjmować lx na dobę 1 kapsułkę pół godziny przed śniadaniem.
Cena od 100 do 200 zł.
30 kaps., 1 kaps. zawiera 2 mg trandolaprilu i 180 mg werapamilu.
Leku nie należy nagle odstawiać. Stosunkowo częstym objawem niepożądanym towarzyszącym jest suchy kaszel, który ustępuje po odstawieniu leku (może być złagodzony przez podanie acetylocysteiny); mogą także występować zaburzenia smaku. W przypadku wystąpienia objawów obrzęku naczynioruchowego (zazwyczaj szybko narastające obrzęki, zwłaszcza twarzy i warg, którym towarzyszy duszność, chrypka, trudności w potykaniu oraz swędząca pokrzywka skóry) lek należy natychmiast odstawić i pilnie zasięgnąć porady lekarza. Lek może nasilać reakcje nadwrażliwości występujące po ukąszeniu owadów u osób uczulonych na jad. Podczas długotrwałego leczenia wskazana okresowa kontrola stężenia potasu, kreatyniny (zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia), testów wątrobowych (aminotransferaz – ALT i AST) oraz morfologii krwi. Nie należy przerywać terapii nadciśnienia tętniczego mimo dobrego samopoczucia – wysokie wartości ciśnienia zazwyczaj nie powodują objawów, ale prowadzą do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń narządowych. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku przed planowaną operacją, hemodializą lub hemofiltracją.
Działania niepożądane
Jest to lek stosunkowo bezpieczny. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest suchy kaszel, łagodzony przez preparaty acetylocysteiny, który ustępuje po odstawieniu leku i często nie powraca przy ponownym jego podaniu. Częste jest także osłabienie odczuwania smaku, znużenie, nudności, zaparcia, bóle głowy, zaczerwienienie, głównie twarzy i szyi, zawroty głowy i zasłabnięcia. Na początku leczenia może dojść do nadmiernego obniżenia ciśnienia ze skłonnością do zasłabnięć, dlatego zalecane jest rozpoczynanie od małych dawek leku. Rzadko obserwuje się wysypki skórne, bóle i zawroty głowy, zasłabnięcia, zmęczenie, ból w klatce piersiowej, ból stawów, gorączkę z dreszczami, zwiększenie masy ciała i zmętnienie moczu. Do poważnych działań, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, należą: obrzęki twarzy, warg, rąk i stóp, chrypka, trudności w połykaniu i oddychaniu, pokrzywka i uporczywy świąd, wolne, szybkie lub nieregularne bicie serca, ból zamostkowy, kaszel, świsty i trudności w oddychaniu, obrzęki kończyn dolnych, obrzęk, tkliwość lub krwawienia z dziąseł i wysypka skórna. Zgłoszenie do lekarza jest także konieczne, jeśli wystąpią objawy nadmiernego nagromadzenia potasu w organizmie: nieregularne bicie serca, słabość kończyn dolnych, drętwienie rąk i stóp oraz nerwowość.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.