Przeciwbakteryjne o szerokim spektrum, blokuje przemiany kwasu foliowego do postaci biologicznie czynnej.

Zakażenia dróg moczowych, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego (m.in. dur brzuszny i biegunka wywołana przez bakterię Escherichia coli tzw. „biegunka podróżnych”).
Ciężka niewydolność nerek; niedokrwistość megaloblastyczna (wywołana niedoborem witaminy B12 – cyanocobalamin lub kwasu foliowego – folie acid).
Nasila działanie fenytoiny (phenytoine) i doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol); cymetydyna (cimetidine) wydłuża i nasila działanie tynidazolu. Działa synergistycznie z: klindamycyną (clindamycin), rifampicyną (rifampicine), spiramycyną (spiramycin) i tetracyklinami (doxycycline, tetracycline) – te interakcje wykorzystywane są w praktyce do skojarzonego leczenia przeciwbakteryjnego. Może zwiększać toksyczność fenytoiny (phenytoine), a jednocześnie fenytoina i fenobarbital (phenobarbital, czyli Luminal) mogą zmniejszać skuteczność tynidazolu. Nie stosować łącznie z disulfiramem.
Zakażenia układu moczowego i oddechowego: dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: 2 razy na dobę po 100 mg (1 tabletka) przez co najmniej 10 dni; leczenie należy prowadzić jeszcze przez 2-3 dni po całkowitym ustąpieniu objawów; dur brzuszny: przez pierwsze 2-3 dni: 2 razy na dobę po 300 mg, następnie 2 razy na dobę po 200 mg; biegunka podróżnych: 2 razy na dobę po 200 mg.
Cena od 10 do 20 zł.
20 tabletek lub 40 tabletek,1 tabletka zawiera 100 mg trimetoprimu.
Podczas dłuższego leczenia wskazana okresowa kontrola morfologii krwi. Trimetoprim łącznie z sulfonamidem wchodzi w skład preparatu złożonego pod nazwą kotrimoksazolu (cotrimoxazole, Aposulfatrim). Ze względu na działanie antagonistyczne w stosunku do kwasu foliowego (folic acid) możliwe jest powstanie niedoborów tej witaminy przy dłuższym stosowaniu trimetoprimu i niedostatecznym dostarczaniu kwasu foliowego z dietą. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet będących w ciąży bądź planujących zajście w ciążę (niedobór kwasu foliowego w tym okresie może powodować ciężkie uszkodzenia układu nerwowego płodu), stąd przed zajściem w ciążę oraz podczas jej trwania wskazane zapobiegawcze podawanie kwasu foliowego.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.