Kozłek lekarski, czyli popularna waleriana, jest jednym z najczęściej polecanych ziół na uspokojenie. Zawiera szereg aktywnych substancji wyciszających nadmiernie pobudzony układ nerwowy. Obecnie uważa się, że za działanie uspokajające odpowiedzialne są głównie pochodne kwasu walerenowego i to właśnie ich zawartość jest najbardziej pożądana w preparatach leczniczych.
Działanie uspokajające polega na tłumieniu impulsów motorycznych i psychicznych w mózgu. Krótko mówiąc przekaźnictwo sygnałów nerwowych zostaje zahamowane. Dzieje się to na skutek zwiększenia ilości GABA (kwasu γ-aminomasłowego) w mózgu. Jest on głównym neuroprzekaźnikiem hamującym. Wyciszenie i zahamowanie procesów mózgowych jest bardzo korzystne u osób z nadpobudliwością czy problemami z zasypianiem. Należy jednak bezwzględnie unikać podawania wyciągów z kozłka dzieciom, ponieważ ich przewlekłe przyjmowanie może prowadzić do problemów z koncentracją, przyswajaniem wiedzy i zwiększoną sennością i zmęczeniem.
Oprócz tego wykazano słabe działanie przeciwlękowe waleriany, a także rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
Przed zakupem leku z kozłkiem warto upewnić się, że zawiera on wyciągi suche lub ekstrakcje alkoholowe. W wyciągach wodnych (herbatkach) znajduje się bardzo mało pochodnych kwasu walerenowego i dlatego działają one głównie spazmolitycznie.
Warto także zaznaczyć, że przewlekłe przyjmowanie waleriany (szczególnie ekstraktów alkoholowych) może prowadzić do szeregu działań niepożądanych, wśród których pojawia się między innymi bezsenność. Zatem preparaty z kozłka, chociaż o bardzo dobrych walorach uspokajających, powinny być stosowane krótkotrwale.

Leczenie łagodnych stanów napięcia nerwowego i uczucia niepokoju.
Uczulenie lub nadwrażliwość na wyciągi z kozłka lekarskiego lub substancje pomocnicze.
brak danych
Zaleca się przyjmowanie 1 tabletki 3x dziennie. Maksymalnie 4 tabletki w ciągu dnia.
Valerin Max, 10 tabletek cena od 8,64 zł,
1 tabletka zawiera 360 mg suchego wyciągu wodno-alkoholowego z korzenia kozłka lekarskiego.
Produkt leczniczy nie powinien być stosowany przewlekle.
Działania niepożądane
Przy przewlekłym stosowaniu dużych dawek mogą pojawić się: drżenia kończyn, bóle głowy, zaburzenia czynności serca, pobudzenie, bezsenność, rzadziej zdarzały się przypadki miorelaksacji, hipotermii, niezborności ruchowej, zaburzenia metabolizmu wątrobowego, czy halucynacji.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.