Preparat zawiera acyklowir – przeciwwirusową pochodną guanidyny, która przekształcana jest przez kinazy wirusów do trifosforanu acyklowiru, co inaktywuje ich polimerazy DNA, wskutek czego uniemożliwia im dalszy rozwój. Acyklowir używany jest w leczeniu opryszczki, ospy wietrznej oraz półpaśca; jako jeden z najważniejszych leków potrzebnych do świadczenia podstawowej opieki medycznej według WHO i zarazem pochodna kwasu nukleinowego posiada dość niską biodostępność (ok. 15-30%), dlatego preferowaną metodą jego stosowania jest aplikacja miejscowa lub podanie dożylne. Czas połowicznego rozpadu acyklowiru wynosi u dorosłych mniej więcej 3 godziny, z tego też względu jest on chętniej wypisywany przez lekarzy, ponieważ szkodliwe metabolity są usuwane szybciej, niż w przypadku innych leków przeciwwirusowych.

Opryszczkowe zapalenie rogówki.
Acyklowiru nie powinny przyjmować osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na pochodne guanidyny, z niewydolnością nerek, w podeszłym wieku, odwodnione (acyklowir może prowadzić do nadmiernego wydalania wody), z zaburzeniami neurologicznymi oraz elektrolitowymi, zaburzeniami pracy wątroby.
Acyklowiru nie należy stosować równocześnie z emtrycytabiną, tenofowirem, nelfinawirem, pemetreksedem, rotinawirem, fosfenytoiną, klofarabiną, meperydyną, solami litu, entekawirem oraz niektórymi antybiotykami (np. cyklosporyną).
Około jedno-centymetrowy pasek kremu wprowadzić do worka spojówkowego 5 razy dziennie (co 4 godziny) aż do ustąpienia objawów. Kontynuować stosowanie co najmniej 3 dni po zaniku choroby..
28,58 złotych..
5 g 5% kremu, 1 g zawiera 50 mg aciklowiru.
Działania niepożądane
Podczas stosowania acyklowiru mogą wystąpić następujące działania niepożądane: ból brzucha, skąpomocz, zwiększone pragnienie, utrata apetytu, nudności, wymioty, zmęczenie, słabość kończyn, czarne stolce, krew w kale, dreszcze, gorączka, suchość gardła, konfuzja, konwulsje (drgawki), halucynacje, zaczerwienienie w miejscu aplikacji/zaczerwienienie skóry, zamazany widok, zaburzenia widzenia, kaszel, zawroty głowy, szybkie bicie serca, poddenerwowanie, irytacja, zmiany charakteru, bladość powłok skórnych, pobudzenie, żółtaczka. W przypadku stosowania acyklowiru u osób z niewydolnością nerek i wątroby może dojść do wystąpienia tzw. „zespół Cotarda”, objawiającego się przekonaniem, że osoba używająca acyklowir jest martwa albo że jej organy wewnętrzne ulegają dekompozycji. W takim przypadku należy jak najszybciej przerwać leczenie acyklowirem i udać się do lekarza.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.