Categories: Inne leki

Zelboraf

Lek zawierający substancję czynną – wemurafenib, będący drobnocząsteczkowym inhibitorem kinazy serynowo-treoninowej genu BRAF. Hamuje on kinazy BRAF z obecnymi aktywującymi mutacjami w kodonie 600 (V600 ; walina).Mutacje BRAF w tym kodonie prowadzą do aktywacji białek BRAF, które z kolei mogą powodować silne namnażanie się (proliferację) komórek. Lek w większości wydalany jest z kałem.

Monoterapia nieresekcyjnego lub przerzutowego czerniaka skóry u osób dorosłych, z mutacją BRAF V600.
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.
Leku Zelboraf nie należy stosować w przypadku czerniaka skóry bez mutacji BRAF V600, niemożliwego do ustabilizowania poziomu elektrolitów, zespołu wydłużonego QT.
Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o występujących w przeszłości lub obecnie następujących schorzeniach: inne choroby nowotworowe niż czerniak w wywiadzie, zaburzenia czynności wątroby lub nerek.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku przyjmowania takich leków, jak: leki wpływające na glikoproteinę-P lub BCRP (np. werapamil, gefitinib, itrakonazol, ketokonazol, worykonazol, chinidyna, cyklosporyna, rytonawir, sakwinawir, nefazodon), warfaryna, ipilimumab, leki antyarytmiczne, leki antydepresyjne, leki antybakteryjne, leki przeciwwymiotne, leki metabolizowane przez CYP1A2 (np. teofilina, kofeina, olanzapina), CYP3A4 (np. doustne leki antykoncepcyjne) oraz CYP2C8, leki na które może wpływać glikoproteina-P (np. feksofenadyna, digoksyna, ewerolimus, aliskiren, kolchicyna) lub BCRP (np. rosuwastatyna, mitoksantron, metotreksat), leki pobudzające metabolizm CYP3A4 lub glukuronidację (np. fenytoina, ryfampicyna, ryfabutyna, karbamazepina, ziele dziurawca).
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zalecana dawka wynosi 960 mg wemurafenibu dwa razy na dobę (dawka dobowa: 1920 mg). Lek należy przyjmować doustnie, z pokarmem lub bez, nie zaleca się jednak przyjmowania na pusty żołądek.
1 tabletka powlekana zawiera 240 mg wemurafenibu (koprecypitat wemurafenibu i octano-bursztynianu hypromelozy).

Podczas terapii lekiem Zelboraf należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne.

View Comments

  • U mnie w XII 2012 stwierdzono czerniaka IV wg Clarka , po usunieciu guza i węzłów w III 2013 w XII 2014 przerzuty do watroby ( kilkanascie ) od II 2015 przyjmuje Zelboraf skutki uboczne przychodziły i odchodzily . W VII 2015 calkowity regres choroby .Do dziś VII 2018 przyjmuję Zelboraf i jest ok .

  • Moja mama przyjmowała Zelboraf mając czerniaka złośliwego. Nie działała na nią żadna chemia. Zelboraf przyjmowała przez 1,5 miesiąca. W tym czasie wystąpiły u niej wszystkie działania niepożądane wymienione w ulotce. Najgorsze, że zanim zaczęła przyjmować ten preparat była naprawdę w bardzo dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Po Zelborafie czuła się fatalnie, schudła, straciła apetyt, wystąpiły koszmarne zmiany skórne, zaczęła mieć okropne bóle w powiększonym węźle chłonnym pod pachą (przerzut). Człowiek wrak. Po 1,5 miesiącu cofnięto refundację gdyż lek nie zadziałał. Nastąpiły przeżuty do mózgu. Zmarła 2 miesiące później. Moim zdaniem w jej przypadku ten preparat przyspieszył postęp choroby, totalnie ją wykończył i przyspieszył śmierć. Zmarła 2 miesiące przed 60-tymi urodzinami.

  • U mojego ojca Zelboraf cofnął wzrost raka. Z guza położonego w płucu o wymiarach 84mm zatrzymał się na 9mm. Taki stan rzeczy utrzymuje się od 12 miesięcy. Całkowity okres podawania leku to ponad 18 miesięcy.
    Wszystkie skutki uboczne przedstawione w ulotce i podczas kwalifikowania ojca do leczenia wystąpiły w 100%.
    Dodatkowo spadek masy ciał był wręcz nagły ale ustabilizował się. Ubytek rzędu 10kg.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.