Bardzo szybkie (początek po 30-60 sekundach od zażycia) lecz krótkotrwałe (lek działa do 2 godz.), rozszerzające naczynia tętnicze i żylne, zwłaszcza serca (naczynia wieńcowe) poprzez uwalnianie tlenku azotu; zmniejszające niedokrwienie serca m.in. poprzez zmniejszenie zapotrzebowania komórek na tlen; obniżające ciśnienie tętnicze – lek z grupy nitratów, czyli organicznych azotanów.

Doraźne leczenie bólu dławicowego (zamostkowego) związanego ze zmniejszeniem przepływu krwi przez naczynia wieńcowe; bezpośrednio przed planowanym wysiłkiem fizycznym bądź inną sytuacją, w której zazwyczaj dochodzi do wystąpienia tego bólu.
Bardzo ostrożnie stosować w niedociśnieniu tętniczym (hipotonii) ze skłonnościami do omdleń, w wadach serca (zwężenie zastawki mitralnej i aortalnej), chorobach ośrodkowego układu nerwowego (urazy czaszki, krwotoki mózgowe, podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe), w niektórych postaciach jaskry, niedokrwistości, w przypadkach niewydolności nerek.
Nasila działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze; możliwe jest osłabienie działania leku przez równoczesne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen, naproksen). Stosowanie leku równolegle z dihydroergotaminą (dihydrodroergotamine) może nasilać jej działanie i spowodować wzrost ciśnienia tętniczego. Nie stosować jednocześnie z inhibitorami 5-fosfodiesterazy (np. z sildenafilem) ze względu na możliwość znacznego spadku ciśnienia tętniczego i dalszego zmniejszenia przepływu krwi przez mięsień sercowy (pogorszenie ukrwienia serca). Przy jednoczesnym spożyciu alkoholu może dojść do gwałtownego, znacznego spadku ciśnienia tętniczego z omdleniem lub utratą przytomności włącznie.
Ściśle indywidualne – napad dławicy piersiowej (ostry ból zamostkowy): 1 do 2 dawek aerozolu pod język; w razie potrzeby dawkę można powtarzać jeszcze dwukrotnie w odstępach 5-minutowych.
Cena: do 5 zł.
200 dawek aerozolu (15,48 g), 1 dawka zawiera 1,25 mg diazotanu izosorbidu.
Jedynie preparaty izosorbidu o działaniu krótkotrwałym nadają się do doraźnego przerywania bólu wieńcowego (dławicowego) – pozostałe preparaty izosorbidu ze względu na wolny początek działania nie znajdują zastosowania w tej sytuacji. Nie ustępowanie ostrego bólu zamostkowego po trzykrotnym zażyciu izosorbidu pod język w ciągu 15 min jest wskazaniem do natychmiastowego kontaktu z lekarzem (możliwość zawału serca). Bardzo częstym objawem niepożądanym występującym podczas stosowania izosorbidu, podobnie jak wszystkich leków z grupy nitratów, są silne bóle głowy najczęściej o charakterze opasującym, którym mogą towarzyszyć zawroty głowy oraz nudności i wymioty. Dolegliwości te ustępują zazwyczaj po kilku dniach leczenia i nie powinny być przyczyną odstawienia leku; w tych przypadkach można doraźnie stosować leki przeciwbólowe (szczególnie paracetamol w dawce 500-1000 mg jednorazowo). Długotrwałe utrzymywanie się tych dolegliwości wymaga konsultacji lekarskiej.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.