Categories: Inne leki

Azathioprine

Pochodna imidazolowa 6-merkaptopuryny o działaniu immunosupresyjnym. Sposób działania azatiopryny nie jest dokładnie znany, sugeruje się jednak następujące mechanizmy: uwalnianie 6-merkaptopuryny, która działa jako antymetabolit dla puryn; blokada grup SH przez alkilację; hamowanie wielu dróg biosyntezy kwasów nukleinowych i zapobieganie w ten sposób proliferacji komórek biorących udział w reakcjach odpornościowych; uszkodzenie DNA przez włączenie do niego tioanalogów puryn. Działanie terapeutyczne może się ujawnić dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach leczenia. Azatiopryna w 88% wchłania się z przewodu pokarmowego, maksym. stężenie w surowicy osiąga po 2 h. W 30% wiąże się z białkami osocza. Okres półtrwania wynosi 4,5 h. W żadnej określonej tkance nie wykazano szczególnie dużego stężenia azatiopryny. Bardzo małe stężenie wykryto w mózgu, płynie owodniowym i krwi płodu. Azatiopryna i jej metabolity nie zostały wykryte w mleku kobiecym. Azatiopryna jest metabolizowana w wątrobie i nerkach. In vivo jest szybko rozkładana do 6-merkaptopuryny i metylonitroimidazolu. 6-Merkaptopuryna łatwo przenika przez błony komórkowe i w komórce ulega przemianie do tioanalogów purynowych. Szybkość tej przemiany jest osobniczo zmienna. Nukleotydy nie przenikają przez błony komórkowe i dlatego nie krążą w płynach ustrojowych. Bez względu na to, czy 6-merkaptopuryna jest podawana z zewnątrz, czy też powstaje in vivo z azatiopryny, jej wydalanie następuje w postaci nieczynnego utlenionego metabolitu, kwasu tiomoczowego. Utlenianie zachodzi pod wpływem oksydazy ksantynowej, enzymu hamowanego przez allopurynol. Aktywność reszty metylonitroimidazolowej nie jest dokładnie znana, wydaje się jednak, że modyfikuje ona aktywność azatiopryny w porównaniu z aktywnością 6-merkaptopuryny. Określenie stężenia azatiopryny lub 6-merkaptopuryny we krwi nie ma wartości prognostycznej co do skuteczności lub toksyczności tych związków. Z dawki podanej doustnie 12% jest wydalane z kałem w postaci nie zmienionej, 20-50% w ciągu 24 h z moczem w postaci nie zmienionej oraz w postaci metabolitów.

Azatiopryna jest stosowana w zapobieganiu reakcji odrzucenia przeszczepu, ciężkich reumatoidalnych zapaleniach stawów, toczniu rumieniowatym, układowym, zapaleniu skórno-mięśniowym, zapaleniu wielomięśniowym, autoimmunologicznym przewlekłym czynnym zapaleniu wątroby, pęcherzycy zwyczajnej, guzkowym zapaleniu tętnic, autoimmunologicznej niedokrwistości hemolitycznej, przewlekłej samoistnej plamicy małopłytkowej opornej na leczenie. Azatioprynę stosuje się najczęściej w połączeniu z innymi lekami (zwykle kortykosteroidami) lub w połączeniu z zabiegami zmniejszającymi odpowiedź immunologiczną.
Nadwrażliwość na azatioprynę lub 6-merkaptopurynę. Ciąża (kat. D). Stosowanie leku jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczne, np. ciężkie choroby lub stany zagrożenia życia.Karmienie piersią. Nie zaleca się stosowania.
Potęguje działanie leków depolaryzujących płytkę nerwowo-mięśniową (np. sukcynylocholiny) i osłabia działanie leków nie depolaryzujących (np. tubokuraryny). Potęguje działanie leków hamujących czynność szpiku. Allopurynol, oksypurynol i tiopurynol hamują działanie oksydazy ksantynowej, co zmniejsza przemianę biologiczną nieczynnego kwasu 6-tiomoczowego. Jeśli allopurynol, oksypurynol i tiopurynol podaje się razem z azatiopryną lub 6-merkaptopuryną to dawki azatiopryny i 6-merkaptopuryny powinny być zmniejszone do 25% zwykłej dawki (w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo zahamowania czynności szpiku i pancytopenii). Uwaga. Podczas stosowania azatiopryny pacjentów nie należy szczepić.
Po przeszczepieniu narządów w zależności od przyjętego schematu leczenia 1. dnia do 5 mg/kg mc. doustnie lub dożylnie (dawka nasycająca), podtrzymująco 1-4 mg/kg mc. na dobę zależnie od stanu klinicznego chorego i tolerancji hematologicznej. Inne wskazania – dorosłym i dzieciom doustnie 1-3 mg/kg mc. na 24 h. Dawkę zmniejsza się stopniowo o 0,5 mg/kg mc. na 24 h do najmniejszej dawki skutecznej. Jeżeli w ciągu 3 mies. nie następuje poprawa stanu chorego, należy rozważyć odstawienie azatiopryny.Podawanie leku w postaci wstrzyknięć należy stosować tylko wtedy, gdy doustne podawanie leku nie jest możliwe, i niezwłocznie przerwać, gdy chory będzie w stanie przyjmować leki doustnie. Uwaga. Pacjentom w podeszłym wieku oraz chorym z upośledzoną czynnością wątroby lub nerek zaleca się podawanie najmniejszych dawek zalecanych.
ok. 20zł.
50 tabletek lub 100 tabletek, 1 tabletka zawiera 50 mg azatiopryny.
Należy unikać dotykania oczu i nosa bez mycia rąk po przyjęciu leku. Kobiety i mężczyźni powinni w trakcie leczenia i jeszcze przez kilka miesięcy po jego zakończeniu stosować pewną antykoncepcję.
Działania niepożądane
Lek może powodować nudności, wymioty oraz utratę łaknienia. Do działań niepożąda­nych, które wymagają kontaktu z lekarzem, należą: gorączka, dreszcze, czerwone plamki na skórze, samoistne krwawienia i siniaki na skórze, krew w stolcach lub smoliste stolce, krew w moczu i ból w czasie oddawania moczu, kołatanie serca, bóle mięśni i stawów, kaszel, chrypka, osłabienie, żółte zabarwienie skóry i oczu, trudności w oddychaniu i obrzęki kończyn dolnych.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.