Za działanie syropu odpowiadają wyciągi z tymianku i pierwiosnka, a także dodatek tymolu. Syrop ma właściwości wykrztuśne, upłynniające zalegający śluz i pobudzające ruch rzęsek nabłonka migawkowego w oskrzelach.

Ziele tymianku i korzeń pierwiosnka, których wyciągi są zawarte w syropie, są surowcami wykrztuśnymi. Korzeń pierwiosnka zawiera saponiny, a tymianek olejki eteryczne. Zarówno olejki eteryczne jak i saponiny są substancjami, które po podaniu doustnym drażnią śluzówkę żołądka i jelit wyzwalając odruch wykrztuśny. Dochodzi także do upłynnienia zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Wszystko to sprawia, że przyczyna mokrego kaszlu (trudny do wydalenia, pozostający w oskrzelach śluz) zostaje usunięty na zewnątrz. Łagodzi to odruch kaszlu i przywraca funkcjonowanie układu oddechowego do normy.

Tymol, który został dodany do syropu, to jeden z głównych składników olejku eterycznego pozyskiwanego z ziela tymianku. Działa również wykrztuśnie. Tymiankowy olejek eteryczny i tymol mają właściwości przeciwbakteryjne i rozkurczające oskrzela. Wyciągi z pierwiosnki działają niszcząco na bakterie, wirusy i grzyby. Wszystko to ułatwia pozbycie się uciążliwej wydzieliny i zwalczenie przyczyny kaszlu, którymi często są infekcje bakteryjne i wirusowe.

Mokry kaszel z utrudnionym odkrztuszaniem, nieżyty górnych dróg oddechowych.
Nadwrażliwość na tymianek, pierwiosnek, tymol, salicylany (obecne w wyciągu z korzenia pierwiosnka) i składniki pomocnicze syropu.
Zapalenie, wrzody żołądka lub dwunastnicy, podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Ostre zapalenie krtani u dzieci, astma.
Suchy kaszel.
brak danych
Dzieci 4-6 lat: ½ łyżeczki (2,5 ml) 3x dziennie
Dzieci 6-12 lat: 1 łyżeczka (5 ml) 3x dziennie
Młodzież 12-18 lat: 2 łyżeczki (10 ml) 3x dziennie
Dorośli: 3 łyżeczki (15 ml) 3x dziennie
brak danych
100 ml syropu zawiera:
4360 mg gęstego wyciągu złożonego (3:1) z ziela tymianku i korzenia pierwiosnka
19,8 mg tymolu
woda i substancje pomocnicze (sacharoza, aromat pomarańczowy, etanol – nie więcej niż 0,5%)
Ostrożnie u chorych na cukrzycę: w 1 łyżeczce (5 ml) syropu znajduje się 4,2 g cukru.
Nie stosować na noc. Ostatni dawka powinna być przyjęta nie później niż 3h przed snem.
W czasie kuracji syropem ważne jest odpowiednie nawodnienie (2-3 l dziennie). Umożliwia to właściwe upłynnienie i usunięcie zalegającej wydzieliny
Działania niepożądane
W dużych dawkach i przy przewlekłym stosowaniu możliwe: podrażnienie błony śluzowej żołądka i jelit, nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, reakcje alergiczne.

View Comments

  • Jestem 32 letnią kobietą chorującą na kaszel. Bronchosol brałam podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 7 dni w dawce: 5 ml(mililitrów). łagodny syrop,trzeba go długo stosować żeby poczuć ulgę, ale przynajmniej bez chemii. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Bronchosol w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.