Lek z grupy statyn. Silnie hamuje wytwarzanie cholesterolu (zwłaszcza „złego” cholesterolu LDL i triglicerydów) w wątrobie na drodze wybiórczego hamowania jednego z enzymów (reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A – HMG-CoA), podwyższa
poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Zmniejsza ryzyko schorzeń układu krążenia (w tym ryzyko zawału serca, ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca, oddala konieczność rewaskularyzacji, czyli mechanicznego udrażniania naczyń wieńcowych, także u pacjentów ze współistniejącą cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym), działa jako przeciwutleniacz (wymiatacz wolnych rodników – szkodliwych produktów przemiany materii); przeciwdziała rozwojowi, a być może także i powstawaniu blaszek miażdżycowych.

Przez skojarzenie statyn z dietą można kontrolować ilość spożywanego cholesterolu oraz ilość cholesterolu wytwarzanego w organizmie. Statyny działają także przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i przeciwagregacyjnie (hamują zlepianie się płytek krwi), hamują przerost mięśnia sercowego, przeciwdziałają niebezpiecznym zaburzeniom rytmu serca, wywierają korzystny wpływ na układ odpornościowy (badanajest ich przydatność w leczeniu odrzucania przeszczepów) i nasilają tworzenie się nowej tkanki kostnej (zwłaszcza u kobiet po menopauzie), mogą działać hamująco na rozwój chorób otępiennych (choroby Alzheimera) oraz w zwalczaniu niektórych zakażeń (żółtaczki zakaźnej, czyli WZW typu C) – wszystkie wymienione działania statyn nie stanowią jednak na razie oficjalnego wskazania do ich stosowania.


Lek jest wskazany w celu zmniejszenia zwiększonego stężenia cholesterolu, zmniejszenia ryzyka zgonu z powodu choroby wieńcowej i zdarzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego, u osób których odpowiedź na dietę i inne niefarmakologiczne metody jest niedostateczna. 
patrz ANLOSTIN
ze względu na wzrost ryzyka wystąpienia miopatii i rabdomiolizy nie stosować łącznie (lub stosować z dużą ostrożnością, pod ścisłą kontrolą lekarza, w obniżonych dawkach; patrz DAWKOWANIE) z lekami z grupy fibratów (gemfibrosil, bezofibrat, fenofibrat, ciprofibrat, etofibrat), kwasem nikotynowym (niacine), cyklosporyną (ciclosporine), mibefradilem, nefazodonem, antybiotykami makrolidowymi, w tym szczególnie z erytromycyną(erythromycin) i klarytromycyną (cłarithromycine), azolowymi lekami przeciwgrzybiczymi (ketoconazole, itraconazole) werapamilem(verapamil) i amiodaronem; podczas leczenia nie należy także pić soku grejpfrutowego (ponad 11 na dobę). Lek może nasilać działanie doustnych środków antykoncepcyjnych (zawierających noretisteron i etinyloestradiol), digoksyny (digoxine) i acenokumarolu (acenocoumarol). Kolestipol (colestipol) osłabia działanie leku poprzez zmniejszenie jego wchłaniania z przewodu pokarmowego (podawanie fluwastatyny jest możliwe minimum 1 godz. przed lub 4 godz. po przyjęciu kolestipolu).
Przyjmować w jednorazowej dawce wieczorem lub w 2 – 3 porcjach w przypadku wyższego dawkowania. Początkowo zazwyczaj 1 x na dobę 20 mg; w razie konieczności dawkowanie może być zwiększone do 40 mg (2 x na dobę po 20 mg), a następnie – przy obecności czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – do 80 mg na dobę (20 mg rano + 20 mg w południe + 40 mg wieczorem). W przypadku jednoczesnego stosowania leków wymienionych w INTERAKCJACH dawkowanie nie powinno przekraczać 5 -10 mg na dobę. UWAGI: patrz ANLOSTIN.
Tabletki powlekane po 5 mg (-); tabletki powlekane po 10 mg, cena od 10 do 20 zł, tabletki powlekane po 20 mg, cena od 20 do 30 zł, tabletki powlekane po 40 mg, cena od 20 do 30 zł
30 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 5 mg, 10 mg, 20 mg lub 40 mg simwastatyny.
Działania niepożądane
Zaburzenia gastryczne, bóle głowy, wysypki skórne i inne.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.