Jest to preparat złożony w postaci tabletek, które rozpuszcza się w wodzie i w ten sposób przygotowuje płyn do stosowania zewnętrznego na błony śluzowe i skórę. Zawiera kwas borowy o wątpliwym działaniu odkażającym i słabym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Drugim składnikiem jest siarczan 8-hydroksychinoliny, wykazujący właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest przeznaczony do leczenia miejscowych stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła i skóry z możliwością nadkażenia. Obecnie nie ma raczej uzasadnienia do stosowania kwasu borowego.

Do odkażania ran, skóry, stany zapalne jamy ustnej i gardła.
Nadwrażliwość na lek. Nie należy go także stosować na otwarte, sączące oraz rozległe rany. Nie wolno go stosować u dzieci do 12 rż., ponieważ wchłania się z powierzchni skóry i błon śluzowych i grozi powikłaniami ogólnoustrojowymi. Ostrożność jest zalecana u starszych dzieci.
nie znaleziono
Tabletkę należy rozpuścić w szklance ciepłej wody – powstaje wówczas roztwór do płukania gardła. Można też przygotowywać roztwory do dezynfekcji rąk i skóry. Płukanie gardła: kilka razy na dobę płukać po rozpuszczeniu 1 tabletki w szklance ciepłej wody; zewnętrznie: do odkażania ran i skóry.
10 tabletek, 1 tabletka zawiera 200 mg siarczanu hydroksychinoliny i 40 mg kwasu borowego.
Działania niepożądane
Kwas borowy, jeśli się wchłonie (wchłania się ze skóry nieuszkodzonej u dzieci, a u dorosłych ze skóry uszkodzonej, błon śluzowych i przewodu pokarmowego), powoduje objawy ostrego lub przewlekłego zatrucia i gromadzi się w organizmie. Do objawów zatrucia ostrego należą: wymioty, biegunka, ból brzucha, zmiany rumieniowe na skórze i błonach śluzowych z następującym potem złuszczaniem oraz senność. Mogą wystąpić drgawki i gorączka. Rzadko występuje zażółcenie oczu i skóry oraz zaburzenia oddawania moczu. Przewlekłe zatrucie charakteryzuje się jadłowstrętem, dolegliwościami żołądkowymi, zaburzeniami orientacji i inteligencji, stanami zapalnymi skóry, łysie­niem, a nawet drgawkami.

View Comments

  • Wszystko ta przeklęta unia potrafi zniszczyć... To był taki fajny lek... Yebav unię

  • Jeszcze w 2019 był dostępny w Niemczech. Niestety i tu został wycofany z obrotu aptecznego. Właśnie przed chwilą odłamalem kawek tabletki na magiczną miksturę. Zostało mi jeszcze półtora na czarną godzinę. W porę użyty roztwór, robi cuda. Szkoda

  • Był doskonałym lękiem na anginę , jedynym który w błyskawicznym tempie przywracał gardło do porządku . Niestety był , bo już go nie produkują

  • Był wspaniałym lekiem, ale niestety BYŁ. Od 2004 spółdzielnia Galena go nie produkuje ponieważ od wejścia do Unii jego składnik znajdował się na liście leków zakazanych w Unii i nie ma żadnego zamiennika, jedynie można zastąpić płukankami z Lugolu, ale to już nie to samo.

  • Chinoksyzol jest wspanialym lekiem do plukania gardla tylko on mi pomaga nie zaden gargarin chinoksyzol jest super""

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.