Karbamazepina jest lekiem przeciwdrgawkowym.

Stosowany w leczeniu różnych rodzajów padaczki u dzieci i dorosłych; stosowana jest również w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego oraz rzadziej w innych chorobach. Patrz AMIZEPIN
Leku nie należy przyjmować w przypadku uczulenia na karbamazepinę lub na leki antydepresyjne, jak: amitriptylina, imipramina, doksepina, amoksepina, w zaburzeniach rytmu serca (blok przedsionkowo-komorowy), porfirii, razem z inhibitorami monoaminooksydazy. Więcej działań niepożądanych leku może wystąpić u chorych na jaskrę, choroby wątroby i nerek, u dziecka karmionego piersią przez matkę zażywającą lek.
Karbamazepina wpływa na działanie bardzo wielu leków, co wymaga często zmiany ich dawkowania, np. zmniejsza skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych, działanie leków przeciwzakrzepowych, digoksyny, teofiliny. Wiele leków może nasilać działania niepożądane karbamazepiny, np. erytromycyna, werapamil, cimetidyna, metoklopramid, neuroleptyki.
Ściśle według wskazań lekarza. Lek włącza się powoli, dlatego pełny skutek działania występuje po 3-4 tygodniach. Opuszczoną dawkę leku należy przyjąć jak najszybciej, nie należy jednak brać na raz podwójnej dawki. Jeśli opuściło się więcej niż jedną dawkę leku, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy nagle przerywać leczenia, ponieważ może to wywołać napad drgawkowy. Lek przyjmować najlepiej w czasie posiłków.
cena do 5 zł, Rf
50 tabletek, 1 tabletka zawiera 200 mg karbamazepiny; 30 tabletek lub 50 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, 1 tabletka zawiera 400 mg karbamazepiny.
W czasie leczenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn będących w ruchu, ponieważ karbamazepina upośledza zdolność reagowania. Unikać spożywania alkoholu.
Działania niepożądane
Częściej zdarza się niewielka senność, niepokój, zawroty i bóle głowy, nudności i wymioty, widzenie za mgłą, podwójne widzenie, oczopląs. Rzadziej może wystąpić brak łaknienia, suchość w jamie ustnej i gardle, biegunka albo zaparcia, bóle brzucha, nadwrażliwość skóry na światło słoneczne, wypadanie włosów, wysypka skórna, bóle stawów, zmiany zachowania. Bardzo rzadko zdarza się nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi, bóle w klatce piersiowej, omdlenia, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, obrzęki stóp i podudzi, drętwienie rąk i stóp, drżenia, zwiększenie masy ciała, ból gardła i gorączka, nasilone osłabienie, zażółcenie skóry i oczu, depresja, halucynacje. Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokojący objaw, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Recent Posts

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u dermatologa i jakie choroby leczy specjalista?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób skóry, a także…

1 rok ago

Probiotyki (leki osłonowe)

Probiotyki, czyli wyselekcjonowane, żywe szczepy bakterii najczęściej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdzy Saccharomyces wchodzą w skład…

2 lata ago

Zolgensma(onasemnogen abeparwowek)

Lek Zolgensma jest pierwszą w świecie terapią genową stosowaną w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni(SMA). W…

2 lata ago

Kalcikinon

Połączenie wit. D3 i K2 MK7 z wapniem pozwala wzmocnić układ kostny, dobrze wykorzystać wapń…

2 lata ago

Translarna(ataluren)

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a jest chorobą genetyczną polegającą na powolnym zaniku mięśni, które są zastępowane przez…

2 lata ago

Olej z nasion czarnuszki 1000 MG 2% TYMOCHINON ALINESS

Czarnuszce siewnej przypisywane są takie właściwości, jak: regulacja poziomu glukozy i lipidów we krwi oraz…

2 lata ago

This website uses cookies.